Garantom je lekár s arabskými koreňmi Yassine Ghazi. Ten trpel zvláštnou záľubou - robiť si selfie s pacientkami, ktorým urobil plastiku pŕs. Jedna z nich sa sťažovala na jeho prácu na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. A to prinieslo zaujímavé prekvapenie - klinika nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a lekár ženy operovať nesmel. Úrady im okamžite zakázali činnosť.
Boli ste pacientom tohto lekára? Napíšte nám na tip@novycas.sk
Bez povolenia a špecializácie
Ten dospel k prekvapujúcemu zisteniu, pre ktoré má teraz klinika zviazané ruky. „V danom prípade nebolo zatiaľ preukázané, že subjekt, ktorý pacientke poskytol zdravotnú starostlivosť, je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v zmysle zákona,“ povedala hovorkyňa úradu Andrea Pivarčiová. Úrad preto kontaktoval Bratislavský samosprávny kraj. A ten zistil, že klinika nemá od župy povolenie na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. „Úrad z toho dôvodu začal voči spoločnosti správne konanie. Župan Pavol Frešo zároveň podpísal predbežné opatrenie, ktorým spoločnosti s okamžitou platnosťou zakázal poskytovať akúkoľvek zdravotnú starostlivosť,“ povedala hovorkyňa župy Lucia Forman Habancová. Už len čerešničkou na torte je, že lekár nemá pridelený kód na plastickú chirurgiu. Nový Čas kliniku navštívil, no nikoho sme tam nenašli. Do uzávierky nám odpovede na otázky nezaslali.
Ako sa môžu pacientky brániť
Marek Benedik, advokát
Poškodené pacientky môžu podať žalobu o náhradu škody za spôsobenú ujmu na zdraví a môžu sa domáhať aj náhrady za inú ujmu, napr., že to spôsobilo psychickú traumu, zhoršil sa sexuálny život. Okrem toho môžu podať aj trestné oznámenie za trestný čin poškodenia zdravia. Toho sa podľa zákona dopustil ten, kto vykonáva napriek tomu, že nemá predpísanú odbornú spôsobilosť zdravotníckeho pracovníka alebo iného odborného pracovníka v zdravotníctve, úkony zdravotnej starostlivosti. Hrozí mu za to trest 6 mesiacov až 3 roky za mrežami.