Na fronte východne od Mósulu je väčšinou pokoj, informovala agentúra AP. V pondelok sa v tejto oblasti uskutočnil nástup kurdských jednotiek péšmarga podporovaných náletmi spojeneckých lietadiel a ťažkým delostrelectvom. "Držíme si svoje pozície," uviedol kurdský plukovník Chatar Šajchan, ktorého jednotky sa v pondelok zmocnili viacerých dedín východne od Mósulu. Šajchan dodal, že "iracká armáda bude postupovať poza pozície, ktoré máme pod kontrolou". "My sme (už) dosiahli svoj cieľ," spresnil kurdský veliteľ.
Veliteľ irackých jednotiek operujúcich v oblasti však uviedol, že vládni vojaci zastavili svoj postup na žiadosť kurdských síl, ktoré chceli takto získať čas na splnenie svojich úloh. Podľa AP zatiaľ nie je možné preveriť tieto navzájom si odporujúce výroky. Brigádny generál irackej armády Hajdar Fádil potvrdil, že jeho jednotky mali začať svoj postup dnes na úsvite. Dodal, že irackí a kurdskí velitelia sa dnes stretnú, aby diskutovali o ďalšom postupe.
Podľa AP sa dá predpokladať, že bitka o Mósul bude trvať týždne, možno aj mesiace. Nasadených do nej má byť viac ako 25.000 mužov: príslušníkov irackej armády, Kurdov z jednotiek péšmarga, bojovníkov zo sunnitských kmeňov, ako aj vojakov šiitských milícií. Spojené štáty a nimi vedená koalícia tejto operácii poskytujú podporu zo vzduchu a čiastočne aj na zemi.
IS tvrdí, že v pondelok podnikol proti silám útočiacim na Mósul 12 samovražedných atentátov, medzi nimi bolo aj osem, ktorých terčom boli jednotky péšmarga. Podľa tlačovej agentúry Amák napojenej na IS iracké sily sa v pondelok zmocnili údajne len troch dedín a jednotkám IS južne od Mósulu sa podarilo zastaviť postup vládnych síl.