Kovarská hôrka je pritom prírodnou rezerváciou, v ktorej žijú chránené druhy živočíchov a vyskytuje sa vzácne rastlinstvo. Obyvatelia chcú zásahom do výnimočného územia zabrániť stoj čo stoj, chystajú aj petičnú akciu.
Kameň sa podľa miestnych v lokalite prestal ťažiť pred viac ako 40 rokmi. „Bolo to niekedy v roku 1974 a nemal spĺňať kvalitatívnu triedu. Vzorky tam odoberali aj okolo roku 2003 a ani vtedy nevyhovovali. A teraz to odrazu vyhovuje?“ nechápavo krúti hlavou Dagmar Škottová (36). Viacerí obyvatelia sú zhrození. „Niekomu zrejme vôbec neprekáža, že je to tu od roku 1993 prírodná rezervácia a významná geomorfologická lokalita so vzácnymi rastlinnými spoločenstvami,“ s nepochopením hovorí Katarína Grácová (24). Miestni si les zamilovali, chodievajú sem na prechádzky či opekať si. „Je to tu veľmi pekné. Nechceme o to pre ťažbu prísť,“ zhodli sa školáčky Tamara Kováčiková (11) s Lindou Škottovou (11).
Dedinčania vedia, že lokalita nie je obecná, ale patrí Lesom SR. Hnevá ich však, že pri ťažbe budú rany od výbuchov rušiť malé deti v neďalekej škôlke a tiež to, že po dedine budú behať nákladiaky. „K danému problému sme už jedno zastupiteľstvo mali. Poslanci na ňom rozhodli, že sa zvolá verejné zhromaždenie, kde sa ľudia vyjadria. Viem, že sa pripravuje i petícia, no podľa zákona pre poslancov nie je záväzné hlasovanie občanov na zhromaždení či petičný názor,“ povedal starosta Andrej Čopík.
Podľa informácií obyvateľov obce by ťažobné práce mali odštartovať na jar budúceho roka. „V lokalite Kovarská hôrka Obvodný banský úrad nevydal žiadne súhlasné stanovisko ani povolenie na ťažbu,“ uviedol Bohumil Néč, predseda Obvodného banského úradu v Prievidzi. Zaujímavé je, že spoločnosť Kameň Arenit, s. r. o., vznikla iba pár týždňov pred tým, ako sa medzi dedinčanmi začali šíriť obavy z obnovenej ťažby kameňa. Nový Čas sa snažil získať aj vyjadrenie jej jediného spoločníka Vladimíra Chotára, ten však odmietol poskytnúť redakcii telefónne číslo.