Celý prípad totiž podľa neho vznikol ešte v roku 2012. Uviedol to na stredajšom brífingu. „Nič nie je na nikoho objednávku. Celý tento prípad vznikol dávno predtým ako to všetko, na čo sa v stredu Lipšic odvoláva a na čo poukazuje. Ten prípad vznikol v roku 2012,“ povedal Kočner.
Podľa jeho slov je v trestnom konaní účastníkom konania a preto mal okrem iného právo nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu a vyhotovovať si z neho fotokópie. Prítomným novinárom tak okrem iného v stredu poskytol aj fotokópiu uznesenia o vznesení obvinenia Grendelovi a Lipšicovi.
Obaja politici v utorok (18. 10.) na brífingu tvrdili, že im samotným uznesenie o vznesení obvinenia doručené nebolo.
Z fotokópie uznesenia o vznesení obvinenia okrem iného vyplýva, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) dňa 13. októbra 2016 v Banskej Bystrici vzniesol obvinenie Danielovi Lipšicovi a Gáborovi Grendelovi pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom ohrozovania obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva spáchaného formou spolupáchateľstva.
Okrem toho má exminister vnútra čeliť obvineniu aj z ďalšieho trestného činu a to poškodzovania cudzích práv a ohovárania.
Trestného činu sa podľa názoru vyšetrovateľa mali dopustiť tým, že novinárom poskytli informácie a umožnili im vyhotoviť fotokópie dokumentov, ktoré neoprávnene získali. Lipšic a Grendel na utorňajšom brífingu tvrdili, že za medializovanými informáciami o vznesení obvinenia voči nim je snaha kriminalizovať opozíciu.
Lipšic okrem iného argumentoval aj rozhodnutím okresného súdu v civilnom konaní v tejto kauze, ktorý žalobu voči nemu a rezortu vnútra zamietol. Rozhodnutie súdu však ešte nie je právoplatné.
Prezídium Policajného zboru priebeh trestného konania komentovať odmietlo vzhľadom na prebiehajúce úkony.
Krajská prokuratúra Bratislava v utorok uviedla, že uznesenie o vznesení obvinenia jej nebolo doručené.