Konktrétne sa bude týkať vzťahov Slovenska s Čínou. ,,To sú veci, ktoré nenecháva čínska strana bez reakcie," povedal po stredajšom rokovaní vlády. Čína si už v reakcii v utorok dvakrát predvolala slovenského chargé d'affaires v Pekingu," priblížil Lajčák. On sám sa v stredu na ministerstve stretáva s čínskym veľvyslancom. Aké konkrétne kroky by mohla čínska strana spraviť, špekulovať nechcel. ,,Budeme sa snažiť, aby ten dopad bol čo najmenej zlý," doplnil.
Možností reakcie čínskej strany je podľa Lajčáka viacero. ,,Obmedzenie kontaktov, spolupráce, zastavenie projektov. Máme aktívny dialóg aj politický, aj ekonomickú spoluprácu, takže logicky sa to nejakým spôsobom odrazí na tom," skonštatoval. Debatu o tom, či bude Slovensko poškodené málo alebo veľa mu príde nemiestna. ,,Slovensko to poškodí nielen pre to, že Čína je najväčšia ekonomika na svete, ale jedna svetová superveľmoc, stály člen Bezpečnostnej rady, ktorý sa momentálne na Slovensko hnevá. Poškodí to naše vzťahy a mne to je ľúto," uviedol. Poznamenal, že Slovensko si práve s jedným z kľúčových hráčov vzťahy zhoršilo.
Lajčák sa o prijatí dalajlámu bavil s prezidentom Kiskom vopred. Čo presne mu povedal, zverejňovať nemieni. ,,Pán prezident mi vysvetľoval svoju motiváciu a ja som ho zase upozorňoval na riziká," doplnil. Kiska sa stretol s dalajlámom v nedeľu na súkromnom obede mimo Prezidentského paláca. Podľa Lajčáka však čínska strana nerozlišuje medzi súkromným a oficiálnym stretnutím.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok avizovalo, že podnikne odvetné opatrenia v súvislosti s návštevou tibetského duchovného vodcu dalajlámu, ktorého počas jeho návštevy Slovenska prijal v nedeľu prezident SR. Podľa čínskeho ministerstva je prijatie dalajlámu v rozpore s politikou "jednej Číny", ktorú sa Slovensko zaviazalo podporovať. Kiska v reakcii zdôraznil, že stretnutie nijakým spôsobom nespochybňuje jednoznačné stanovisko SR k tejto otázke.