Podľa vyjadrenia vedcov to nie je dobré znamenie pre pristávací modul, ale zatiaľ je priskoro na to, vzdávať sa nádeje. ESA najskôr s úspechom umiestnila materskú loď sondy Schiaparelli, nazvanú Trace Gas Orbiter (TGO) na obežnú dráhu Marsu, kde bude analyzovať marťanskú atmosféru. Ale o niekoľko hodín nato, keď už mal pristávací modul dosadnúť na Mars, nemala žiaden overiteľný údaj o jeho osude, informovala tlačová agentúra AP.
"Signál (zo sondy Schiaparelli) išiel počas väčšiny zostupovej fázy, ale v jednom bode, o ktorom sa domnievame, že bol ešte pred pristátím, sa zastavil," uviedol Paolo Ferri, šéf operácií ESA v centre riadenia misie v nemeckom Darmstadte. "Kým urobíme nejaké závery, potrebujeme viac informácií, pretože pre to mohlo byť viac dôvodov... Je však jasné, že to nie sú dobré signály," dodal. Aktualizované informácie poskytnú podľa jeho slov vo štvrtok na tlačovej konferencii.
Sonda Schiaparelli mala testovať technológie pre budúcu európsku robotickú misiu na Mars. Je súčasťou väčšej medzinárodnej misie nazvanej ExoMars, ktorá pomôže pri pátraní po živote na tejto planéte. Riaditeľ ESA Jan Wörner trval na tom, že misia bola úspešná, pretože materská loď sa dostala na obežnú dráhu Marsu tak ako bolo plánované. Hoci je osud sondy Schiaparelli nejasný, Wörner poznamenal, že jej cieľom bolo otestovať pristávací modul pre budúce misie.
Údaje získané zo zostupu pristávacieho modulu k planéte pomôžu vedcom vyhnúť sa zopakovaniu misie sondy Beagle-2 spred 13 rokov, ktorá sa počas pristávacieho procesu v roku 2003 stratila. Zdôraznil to manažér kozmických operácií ESA Andrea Accomazzo. "Ak by sme nezískali tie údaje zo zostupu, bola by to totálna strata. Je potrebné, aby sme pochopili, čo sa stalo," dodal. "Nemôžeme vylúčiť, že sonda Schiaparelli je bezpečne na povrchu a že môže byť v pozícii vhodnej na vysielanie, ale považujem to za nepravdepodobné," dodal s tým, že všetky nádeje ešte nie sú stratené.