"Oznámil som kolegom, že chceme hneď po summite predstaviť alternatívny návrh, ako postupovať pri reforme azylového systému," uviedol Fico. Na návrhu spolupracuje s Európskou komisiou a plánuje ho predstaviť budúci týždeň, keď bude spracovaný do zrozumiteľnej podoby.
V súčasnosti je na stole návrh Európskej komisie na reformu európskej azylovej politiky, ale podľa Fica si len ťažko získava podporu medzi členskými štátmi, pretože obsahuje permanentný systém povinných kvót. Premiér v tejto patovej situácii považuje za povinnosť Slovenska v pozícii predsedníckeho štátu Rady EÚ predložiť alternatívu a hľadať východisko.
"Kvóty sú politicky mŕtve, nikto ich nerešpektuje, nikto ich neaplikuje, ale právne žijú, lebo rozhodnutie ministrov vnútra stále existuje," skonštatoval Fico. V tejto súvislosti uviedol, že Slovensku stále záleží na žalobe, ktorú pre kvóty podalo, a chce, aby to bolo uvedené aj v zázname rokovaní zo summitu.
Podľa Fica je každý členský štát ochotný prejaviť solidaritu, ale každý to môže spraviť iným spôsobom. Ak by sa preto Slovensku podarilo presadiť kompromis v otázke reformy azylovej politiky, považoval by to za úspech slovenského predsedníctva. Predseda vlády chce, aby sa slovenský návrh azylovej reformy stal po budúcom summite Európskej rady v decembri predmetom politických rokovaní. Nevylúčil, že sa preň pokúsi získať podporu jednotlivých únijných premiérov.
Na začiatku summitu sa Fico stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá vyjadrila podporu prioritám EÚ dohodnutým na neformálnom summite v Bratislave. Fico vyzdvihol, že sa slovenskému predsedníctvu podarilo ratifikovať parížsku klimatickú dohodu a pomôcť Bulharsku s ochranou vonkajšej hranice únie. "Ukazuje sa, že ak si niečo naplánujeme a aj sa tomu venujeme, prichádzajú výsledky," zhrnul Fico. Na margo obchodnej dohody CETA s Kanadou vyhlásil, že únia je veľmi blízko k jej odsúhlaseniu a definitívne rozhodnutie padne už možno vo štvrto v noci.