Zmeny v zákonoch už predtým viedli k výraznému zníženiu počtu poskytovateľov úverov občanom. Po spoločnosti Provident Financial, ktorá zastavila poskytovanie nových úverov na konci minulého roka, rovnaký krok najnovšie ohlásila spoločnosť Pohotovosť. Výkonný tajomník Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov Ivan Kahanec povedal, že obe firmy patrili medzi desiatku najväčších nebankových firiem v krajine. "Nemám informáciu, že by niekto ďalší chcel odísť zo slovenského trhu," povedal Kahanec.
Firma Pohotovosť uviedla, že tesne pred vianočnými sviatkami ukončí vo svojich 76 pobočkách poskytovanie úverov. Toto rozhodnutie zdôvodnila práve zmenami zákonov. Podľa médií firma v minulosti čelila vyšetrovaniu centrálnou bankou, ktorá tiež zakázala spoločnosti používať nekalé praktiky pri poskytovaní úverov. Pohotovosť v minulosti v súvislosti so svojím podnikaním podala tisíce žalôb proti štátu a sťažnosti na ústavný súd.
Slovenský parlament vlani výrazne sprísnil podmienky podnikania firiem, ktoré ponúkajú spotrebiteľské úvery. Museli napríklad požiadať o licenciu centrálnu banku, ktorá tiež začala dohliadať na ich činnosť. Opatrenia viedli k tomu, že z pôvodného počtu viac ako 200 poskytovateľov spotrebiteľských úverov zostali na trhu zhruba tri desiatky spoločností, medzi nimi boli aj najväčšie firmy na trhu.
Z trhu odchádzajú dve veľké nebankovky: Za všetkým je nový zákon
1
Galéria >
Otvoriť galériu
(ilustračné foto).
Zdroj: iStock
Po sprísnení podmienok poskytovania spotrebiteľských pôžičiek na Slovensku odchádzajú z trhu dve veľké spoločnosti.