Predseda slovenského Smeru-SD Robert Fico však dokázal podľa najvyššieho českého predstaviteľa vytvoriť silnú politickú stranu, ktorá sa v SR stala jasnou ľavicovou silou. Prezidentove slová, podľa ktorých "je to jasný kontrast voči českej sociálnej demokracii, ktorá sa stále zmieta v rozporoch, či má byť ľavicová alebo stredopravicová", tlmočil deň pred programovou konferenciou Smeru-SD hovorca hlavy štátu Jiří Ovčáček a sprostredkovali ich v piatok denník Právo a internetový server Novinky.cz.
Zeman sa podľa hovorcu zmienil aj o postoji slovenskej vládnej strany k migračnej kríze. "Skutočná ľavica obhajuje záujmy normálnych občanov a nenadbieha médiám a kaviarňam," citovali jeho slová spomínané zdroje.
Hovorca ČSSD Michal Kačírek kritiku odmietol. "Takmer 140 rokov sme autentickou sociálnodemokratickou stranou európskeho typu a nemienime to nijako meniť," vyhlásil.
Programová konferencia Smeru-SD, na ktorej sa bude hovoriť o ďalšom smerovaní subjektu, sa uskutoční v sobotu 22. októbra v Bratislave.
V Smere-SD sa čoraz viac ozývajú kritické hlasy, ktoré žiadajú zmeny v strane. Strana by mala na konferencii predstaviť nové programové tézy, ktoré pripravoval poslanec Národnej rady SR a šéf Zboru poradcov predsedu vlády SR Vladimír Faič. Pôvodne mala byť ešte v septembri po bratislavskom summite EÚ, ale sociálni demokrati ju presunuli. Pôvodné tézy z dielne Ľuboša Blahu a Pavla Pašku, ktoré definovali Smer-SD ako štandardnú programovú stredoľavicovú politickú stranu hlásiacu sa k tradičným hodnotám slovenskej a európskej sociálnej demokracie, strana stiahla.
Medzi hosťami konferencie by mali byť i predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel, ale aj predseda ČSSD, predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka či rakúsky minister kultúry Thomas Drozda.