Ak neskôr parkovacie plochy zrušia, neostane po nich ani stopa. Unikátne parkoviská z odpadových dlaždíc, ktoré vyrábalo päť slovenských firiem, si už vodiči môžu vyskúšať.
Technická univerzita (TU) sa rozhodla sama vyriešiť problémy s parkovaním pred jej budovami, a to rekonštrukciou starých plôch. Zároveň vytvorila nové miesta, ktoré dokonca spĺňajú náročné ekologické kritériá. „Naším cieľom bolo hlavne zamedziť kontaminácii pôdy a vody,“ uviedol kvestor TU vo Zvolene Josef Drábek. Výsledkom je 144 parkovacích plôch a vynovené príjazdové cesty.
Podľa Jána Plesníka z Národnej recyklačnej agentúry Slovenska, ktorej členom je aj škola, sa pod parkoviskami nachádza hneď niekoľko špeciálnych vrstiev. Všetky sú pritom z recyklovateľných materiálov. Zaujímavé na projekte je aj to, že špeciálne podložie dokáže zadržať časť dažďovej vody, čo škole tiež šetrí peniaze. Zároveň nedochádza k úniku ropných látok. „V dlažbe sa vytvorí zásobník vody, a tým dochádza k postupnému vyparovaniu vody, čo zlepšuje životné prostredie,“ ozrejmila hovorkyňa TU vo Zvolene Kamila Gallová. Výhodou plastovej dlažby je aj to, že neťahá oči a nenasiakne veľmi teplom, takže nedochádza k podstatnej zmene mikroklímy. Na parkovisku sa tak v lete vodiči nebudú cítiť ako v saune.
Unikátny projekt vyšiel Technickú univerzitu na 445 560 eur. Z väčšej časti bol financovaný vlastnými zdrojmi a tiež kapitálovými výdavkami ministerstva školstva.
Špeciálne vrstvy
1. Plastová zámková dlažba
2. Retenčná roznášacia podložka
3. Akumulačná vrstva zo syntetickej textílie
4. Protiropná fólia
5. Geotextília