Dôvodom zimného spánku je nedostatok potravy, hlavným účelom redukcia energie. „Úspešnému prežitiu zimy predchádza dôkladná príprava počas jesenných mesiacov,“ vraví Slašťan. Spáčov môžeme rozdeliť na pravých a nepravých. „U nepravých neprebieha také výrazné zníženie fyziologických funkcií ako u pravých. Tým sa pulz srdca, dýchanie a teplota znížia až na hranicu prežitia,“ dodal.
Patrí medzi nepravých zimných spáčov, počas teplejších zím sa nemusí uložiť. Inak spí asi 5 mesiacov, od novembra do marca.
Zimný úkryt: V skalných štrbinách, pod skalnými prevismi, v dutinách starých stromov.
Zásoby potravy: Nie, spaľuje tukové zásoby.
Druh spánku: Nepravý
Veverica
Živí sa semenami ihličnanov, plodmi bukov a dubov, hubami, slimákmi, hmyzom a vtáčími vajcami. Časť zimy prespí, často sa však budí a ujedá zo zásob.
Zimný úkryt: Z konárov s priemerom 20 - 40 cm, v dutinách stromov, využíva aj staré hniezda vtákov.
Zásoby potravy: Áno
Druh spánku: Nepravý
Jež
V zime prespí 4 až 6 mesiacov, ukladá sa od novembra do marca. Živí sa najmä hmyzom, dážďovkami, slimákmia plodmi rastlín.
Zimný úkryt: V dierach vystlaných machom a senom, medzi koreňmi stromov a kameňmi.
Zásoby potravy: Nie, spaľuje tukové zásoby.
Druh spánku: Pravý
Jazvec
Je všežravec. Otvor podzemnej nory má v skalách, pod vývratmi alebo koreňmi stromov. Zvlášť na svahovitých úbočiach dosahujú jazvečie chodby občas až do 100 m. Zo zimného spánku sa často zobúdza a snorí po okolí.
Zimný úkryt: Vyhrabaný v zemi, pod koreňmi stromov a skalnými prevismi v hĺbke 2 až 6 m.
Zásoby potravy: Nie, spaľuje tukové zásoby.
Druh spánku: Nepravý
Svišť
V našich podmienkach trávi v norách 5 až 6 mesiacov v zimnom spánku. Prespáva v skupinkách zhruba od októbra do polovice apríla. Počas spánku môže stratiť až 1/3 telesnej hmotnosti.
Zimný úkryt: V norách vyhrabaných v zemi.
Zásoby potravy: Nie, spaľuje tukové zásoby.
Druh spánku: Pravý