Výsledky sú rozdielne, faktom však je, že počet obéznych neustále stúpa. V prieskume nevyšlo najlepšie ani Slovensko. Podľa výsledkov totiž u nás trpí obezitou takmer každý tretí senior. Ako sú na tom iné vekové kategórie? Podľa prieskumu European Health Interview trpí obezitou v štátoch Európskej únie 51,6 % dospelých nad 18 rokov. Najlepšie z prieskumu vyšli mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov. Obezitou v tejto vekovej kategórii trpí v priemere len 5,7 % Európanov.
Vplyv vzdelania
Výsledky ukázali, že veľký vplyv na hmotnosť, a tým na obezitu, má aj vzdelanie človeka. „Svoju rolu tu hrá najmä príjem človeka. S nižším vzdelaním, a teda s nižšími príjmami, má človek obmedzenejšie možnosti tráviť voľný čas a ani skladba stravy nie je dobrá. Nakupuje lacnejšie potraviny s väčším obsahom tuku, cukru a škrobov. Naopak, ľudia s vyšším vzdelaním si o zdravej strave viac čítajú a vďaka vyšším finančným prostriedkom si ju aj môžu dovoliť,“ vyjadrila sa sociologička Zuzana Kusá.
Choroby Spôsobené obezitou
- artérioskleróza
- vysoký krvný tlak
- cukrovka
- metabolický syndróm
- artróza kĺbov
- dna
- poškodenie driekovej chrbtice
- ischemická choroba srdca
- infarkt
- náhla cievna mozgová príhoda
BMI index na výpočet obezity
Na výpočet správnej hmotnosti sa používa index telesnej hmotnosti (BMI). Ten aj s ohľadom na výšku ukáže, či trpíte nadváhou, prípadne podváhou. Vypočítate si ho takto:
BMI = hmotnosť v kg/(výška v m)2
Podváha - menej ako 18,5
Normálna váha - v rozmedzí 18,5 a 25
Nadváha - medzi 25 - 30
Obezita - viac ako 30
Miera tučnoty v EÚ (%)
Malta: 26,0
Litva: 21,3
Maďarsko: 21,2
Turecko: 21,2
Estónsko: 20,4
Veľká Británia: 20,1
Česko: 19,3
Slovinsko: 19,2
Chorvátsko: 18,7
Fínsko: 18,3
Grécko: 17,3
Lotyšsko: 17,3
Poľsko: 17,2
Nemecko: 16,9
Španielsko: 16,7
Portugalsko: 16,6
Slovensko: 16,3
Luxembursko: 15,6
Francúzsko: 15,3
Dánsko: 14,9
Bulharsko: 14,8
Rakúsko: 14,7
Cyprus: 14,5
Belgicko: 14,0
Švédsko: 14,0
Holandsko: 13,3
Nórsko: 13,1
Taliansko: 10,7
Rumunsko: 9,4
EÚ: 15,9
Výživová špecialistka Veronika Hanáková: Aj z nejedenia sa priberá!
Správna životospráva je základom štíhleho tela. Vedia to všetci, napriek tomu hlavne staršia generácia Slovákov trpí nadváhou. Prečo je to tak a čo robíme zle, keď naša hmotnosť neustále stúpa?
Na základné pravidlá zdravého stravovania sa Nový Čas pýtal odborníčky, ktorá ľuďom pomáha zbavovať sa tuku navyše. Čo radí výživová špecialistka Veronika Hanáková zo Sveta zdravia.
Prieskum ukázal, že najobéznejšou skupinou ľudí na Slovensku sú seniori. Čo je dôvodom?
Dôvodov je viacero. Prvým je nízka informovanosť seniorov o zdravej výžive a tiež nečítanie etikiet na výrobku a neporozumenie ich obsahu. Druhým sú zvyky, ktoré má senior už roky vybudované, a je pre neho ťažšie niečo zmeniť. Tretím je znižovanie kvality základných potravín, ktoré dlhé roky nakupujú a konzumujú, ako sú mlieko, mäso, pekárske výrobky.
Znamená to, že mladí ľudia sa stravujú správne?
Myslím si, že mladšia generácia javí väčší záujem o vzdelávanie v tejto oblasti. Je to pre nich populárne a chcú byť, ako sa hovorí, in.
Aké sú najčastejšie chyby?
Najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia, je kompenzácia nespokojnosti samého so sebou a svojich problémov jedlom a neustálym pozobkávaním. Ďalej je to vo veľkej miere vynechávanie raňajok. Keď človek neraňajkuje, má spomalený metabolizmus a telo stráda. Následne po prvom jedle nastáva vzostup glykémie, pretože je však metabolizmus spomalený, veľké množstvo prijatej energie nevie využiť, premieňa sa na tuky a ukladá do tukových buniek.
A človek aj z nejedenia priberá. Chybou je aj nedostatočný príjem živín doobeda a, naopak, väčší príjem popoludní. Ďalším dôvodom je nedostatočný alebo nevhodný pitný režim. Denne je potrebné, aby človek prijal 0,4 dl tekutín na 10 kg váhy a z toho dve tretiny hlavne doobeda. Chybou je aj večerné jedenie, pretože človek si po zhone potrebuje oddýchnuť, a práve vtedy sa ozve hlad a človek často skonzumuje väčšie porcie a prijíma nevhodné potraviny.
Ktoré sú základné pravidlá boja s obezitou?
- Nikdy nezabúdať na raňajky, desiatu a olovrant.
- Začať deň s pohárom vlažnej vody s citrónom a vziať si so sebou fľašu, ktorú budete mať neustále poruke.
- Kamkoľvek prídete, dajte si šálku dobrého zeleného čaju, ktorý naštartuje metabolizmus a dodá energiu.
- Znížiť počet káv, ktoré denne vypijete, a nahradiť ich čajom.
- Vo večernom čase sa vyhnúť sacharidom, ako sú cestoviny, chlieb, pečivo, zemiaky, ryža a sladkosti.
- Zaradiť do jedálneho lístka viac bielkovín a rýb so zeleninou, vajíčka, mäso - morčacie, hovädzie.