Na utorkové (25.10.) zasadnutie miestneho zastupiteľstva sa totiž miestnym poslancom predkladá návrh uznesenia, ktorým by mali potvrdiť svoje rozhodnutie z konca septembra. Vtedy schválili Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o pravidlách času a predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti.
Ním určili prevádzkovú dobu pre pohostinské a reštauračné zariadenia do 22.00 h, v prípade splnenia troch technických opatrení predĺženie prevádzkovej doby cez týždeň do 24.00 h a cez víkend do 01.00 h nasledujúceho dňa. Predmetné uznesenie však starosta Starého Mesta Radoslav Števčík nepodpísal a svoje rozhodnutie odôvodnil rýchlou právnou analýzou. Z nej malo vyplynúť, že niektoré uznesenia sú nad rámec kompetencií samosprávy, prípadne v rozpore s niektorými zákonmi. O rozpore VZN s niektorými zákonmi a Ústavou SR pojednáva aj dôvodová správa predkladaného materiálu na najbližšie rokovanie.
"Podľa zákona bude miestne zastupiteľstvo opätovne rokovať o nepodpísanom VZN na októbrovom zasadnutí. Je to podobné ako v prípade prezidentského veta," uviedla pre TASR staromestská hovorkyňa Nora Gubková. V tomto prípade pôjde o prelomenie starostovho veta, čiže opätovné potvrdenie pôvodného rozhodnutia zastupiteľstva, na čo je potrebná trojpätinová väčšina všetkých poslancov. Ak ho do dvoch mesiacov od schválenia zastupiteľstvo nepotvrdí, uznesenie stráca platnosť. Ak ho ale potvrdí, jeho výkon už starosta pozastaviť nemôže.
"Od rozhodnutia miestnych poslancov bude závisieť ďalší postup," doplnila Gubková. Potvrdila tým aj niekdajšie vyjadrenia starostu, ktorý už v minulosti na otázku, či sa nechystá prípadne predložiť vlastný návrh VZN odpovedal, že je VZN, ktoré bude opäť prerokované na miestnom zastupiteľstve. To, že prvým a prvoradým krokom je prelomenie veta starostu, povedal pre TASR aj jednej z prevádzkovateľov Jozef Gális.
Následne by sa malo začať s prípravou nového VZN, ktoré by malo vyhovovať všetkým zainteresovaným stranám. V takomto duchu sa nieslo aj diskusné stretnutie začiatkom októbra v KC Dunaj s názvom Potrebuje Bratislava ticho?. Na tom sa zúčastnili zástupcovia samosprávy, občanov i dotknutých podnikov, ktorí hľadali kompromisy a možné cesty na riešenie daného problému. Pokračovanie stretnutí a rokovaní na danú tému potvrdila aj staromestská hovorkyňa. "S podnikateľmi aj rezidentmi sa rokovalo niekoľkokrát od 28. decembra minulého roka a v stretnutiach so zástupcami oboch skupín sa bude pokračovať," dodala Gubková.
VZN sa pred časom zaoberalo napríklad aj predstavenstvo Bratislavskej organizácie cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board. Podľa neho by toto VZN malo až likvidačný dopad pre značnú časť prevádzok v Starom Meste, čo by ovplyvnilo aj rozvoj cestovného ruchu v meste. Účel VZN sa podľa organizácie dá dosiahnuť aj inými opatreniami, napríklad využívaním existujúcich kontrolných a sankčných prostriedkov.
Vlnu nevôle vyvolalo VZN ako medzi verejnosťou, ktorá protestovala na "Párty u Rada", tak medzi prevádzkovateľmi podnikov, ktorí otváracie hodiny do 22.00 h považujú za likvidačné. Tí zároveň nesúhlasia, aby sa uplatňoval princíp kolektívnej viny. Navrhujú skôr, aby sa konkretizovali problémové prevádzky a voči nim sa vyvodili potrebné kroky.
Otváraciu dobu pre podniky v centre len do 22.00 h. považuje za absurdnú aj samotný starosta. Zdôrazňuje ale, že súčasná legislatíva a momentálne platné VZN však povoľuje prevádzkovú dobu podnikov len do tohto času, keďže rozhodnutím Najvyššieho súdu bola v minulosti zrušená osobitná prevádzka pre podniky aj po tomto čase. Podniky tak môžu mať otvorené dlhšie, avšak s rizikom pokuty.