Veľa ľudí chodí do posilňovne až po západe slnka či pred jeho východom. Ale tým sa pripravujú o maximálne výsledky cvičenia. Svaly totiž nefungujú efektívne. Naopak najvyššia účinnosť práce vo svaloch nastáva počas svetlej časti dňa a okolo poludnia.
"Kyslík a vnútorné hodiny vytvárajú súhru vo vnútri svalových buniek, aby produkovali energiu, pričom časť dňa rozhoduje o tom, ako bude táto súhra synchronizovaná. Kapacita bunky pre výkon vo svojej najdôležitejšie funkcii – sťahovaní sa - sa líši počas dňa," tvrdí profesor Joseph Bass z Northwestern University v Illinois.
Svalová funkcia človeka je maximálna v tú časť dňa, kedy je najviac bdelý. Pri nedostatku kyslíka sa v svalových bunkách tvoria enzýmy zvané hypoxiou indukované faktory, ktoré umožňujú svalom pracovať aj pri veľkej záťaži, keď dýchacia sústava nedodáva dostatok kyslíka. Vtedy sa aeróbne (kyslíkové) spaľovanie prepína na anaeróbne, ktorého produktom je kyselina mliečna.
Tieto bielkoviny sú však počas svetlej časti dňa efektívnejšie. Výsledky výskumov z Chicaga neznamenajú, že človek nemôže cvičiť aj v noci či skoro ráno a večer, len naznačujú, že cvičenie v túto dobu nie je tak účinné a výkon nie jemaximálny.