O zmene, ktorá by poskytla väčšiu právnu istotu deťom v registrovaných partnerstvách, sa diskutuje niekoľko rokov. Podobný návrh obsahuje poslanecká novela, ktorej prejednávanie Snemovňa po búrlivej debate v júli prerušila.
Novelu vláde predložil minister pre ľudské práva, rovnaké príležitosti a legislatívu Jiří Dienstbier (ČSSD) spoločne s ministrom spravodlivosti Robertom Pelikánom (ANO). Proti podobným návrhom sa dlhodobo stavia vládna KDU-ČSL, ktorá je zástancom tradičnej rodiny.
S pôvodným návrhom, ktorý by umožnil adoptovať partnerovo dieťa, prišli zákonodarcovia predchádzajúcej Snemovne. Kvôli pádu vlády Petra Nečasa (ODS) sa ale predloha nestihla prerokovať. Novú verziu predložila skupina poslancov hneď po nástupe vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) v roku 2014, vláda k nej neprijala žiadne stanovisko. Keď sa novela v júli začala prerokúvať, vyvolala ostré spory medzi poslancami. Prejednávanie bolo prerušené a zatiaľ sa na program rokovania nevrátilo.
Autori ministerského návrhu poukazujú na to, že partner biologického rodiča nemá voči dieťaťu, ktoré spoločne vychovávajú, plnohodnotné práva ani povinnosti. Nemá automaticky právo na informácie o jeho zdravotnom stave ani právo na udržiavanie kontaktu s dieťaťom po rozchode alebo úmrtí biologického rodiča. Nemá voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť.
Proces takzvaného priosvojenia by mal byť rovnaký ako u osvojení druhým manželom, ktorý nie je biologickým rodičom dieťaťa. "Novela sa týka detí, u ktorých jeden z partnerov je rodičom dieťaťa, teda detí, ktoré rovnako už v daných rodinách žijú, či už z predchádzajúceho vzťahu, alebo z umelého oplodnenia. Pre dieťa sú obaja rodičia spravidla síce rovnocenní, lenže vzťah s druhým partnerom nie je nijako právne ošetrený," uviedol k návrhu Dienstbier.
Pri sčítaní ľudu v roku 2011 žila v rovnakopohlavných rodinách asi tisícka detí. Teraz to pravdepodobne bude viac, oznámila ČTK organizácia PROUD, ktorá sa zaoberá problémami LGBT komunity. Právo adoptovať deti partnera či partnerky by homosexuálnym mužom a ženám priznali viac ako tri pätiny ľudí, proti je necelá tretina, zistil júnový prieskum CVVM.