Budúci rok sa vek odchodu do penzie začne automaticky zvyšovať. Ako dlho musíte čakať na zaslúžený odpočinok? Od čoho to závisí? A dokedy bude záležať na tom, koľko detí žena vychovala? V budúcom roku sa dôchodkový vek Slovákov po prvý raz v histórii automaticky zvýši. Nárok na starobnú penziu sa vzdiali o 76 dní. Napríklad muž, ktorý bude mať 62 rokov začiatkom budúceho marca, si tak musí počkať až do polovice mája.
„Takéto predĺženie dôchodkového veku je spôsobené relatívne výrazným zvýšením strednej doby dožitia v rokoch 2009 až 2014,“ tvrdí hovorca ministra práce Michal Stuška. Od roku 2017 bude vek odchodu do penzie závisieť od strednej dĺžky života seniorov. Na to, aby rástol, bude stačiť, aby dôchodcovia žili čoraz dlhšie. „Naďalej platí, že ešte dlho bude Slovensko, čo sa týka veku odchodu do dôchodku, na najnižších priečkach v Európe,“ dodáva Stuška.
V roku 2017 sa dôchodkový vek zvýši o 76 dní. Náš minimálny odhad na nasledujúce roky je, že dôchodkový vek bude rásť o 38 dní ročne, a maximálny
odhad je, že bude rásť o 76 dní ročne. Pre zjednodušenie počítame s tým, že každý rok má 365 dní.
Vstupné údaje dlhodobu rastú
Prečo sa dôchodkový vek musí zvyšovať? Populácia starne a s dĺžkou života sa predlžuje obdobie nároku na penzijné dávky. Vláda Roberta Fica v roku 2012 presadila, aby sa odchod do penzie menil v závislosti od populačného vývoja. Stredná dĺžka života (SDŽ) vyjadruje priemerný počet rokov, ktoré prežije osoba v určitom veku. Pri výpočte na rok 2017 sa vychádzalo z údajov o 62-ročných Slovákoch.
Zvýšenie dôchodkového veku sa dotkne aj ľudí, ktorí uvažujú o skoršom odchode do penzie. „V roku 2017 bude vek, v ktorom je možné priznať predčasný dôchodok, v zásade 60 rokov a 76 dní,“ povedala Ľudmila Grauzelová, vedúca oddelenia metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne. Naďalej platí, že do predčasnej penzie môžete ísť najviac dva roky pred dosiahnutím dôchodkového
veku. Keďže z roka na rok to bude inak, Sociálna poisťovňa bude vychádzať z aktuálneho stavu v deň podania žiadosti.