Navrhuje preto zvýšiť tzv. ochranu príjmu zo závislej činnosti zo súčasných 25 % na 50 % v novele zákona o hmotnej núdzi, ktorú plánuje predložiť do medzirezortného pripomienkového konania. "Na jednej strane máme veľa voľných pracovných miest, na strane druhej, máme veľa nezamestnaných, ktorí z najrôznejších dôvodov nechcú prijímať pracovné ponuky," skonštatoval štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš.
Toto opatrenie má byť podľa jeho slov motivačným prvkom. Občanovi sa totiž v súčasnosti pri posudzovaní príjmu na účely nároku na dávku v hmotnej núdzi nezapočítava 25 % príjmu zo závislej činnosti. Tento podiel má stúpnuť na 50 % u dlhodobo nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie počas prvých 12 mesiacov po nástupe do zamestnania. "Bude to znamenať, že človek, ktorý je dlhodobo nezamestnaný, poberá dávky v hmotnej núdzi a nájde si zamestnanie, my mu odpočítame polovicu príjmu z toho zamestnania a potom prepočítame, či mu zostávajú nároky na pomoc v hmotnej núdzi. To bude znamenať, že reálne väčšia skupina ľudí bude aj po nástupe do zamestnania poberať niektoré zo sociálnych dávok," vysvetlil Ondruš s tým, že v konečnom dôsledku sa čistý príjem ľudí zvýši počas roka po nástupe do zamestnania.
Novelou zákona sa dávajú aj väčšie kompetencie úradom práce pri kontrolách dodržiavania liečebného režimu pri dočasnej pracovnej neschopnosti (PN). Ministerstvo uviedlo, že boli zaznamenané prípady, zneužívania dočasnej PN pri výkone aktivačných prác v rozsahu 32 hodín mesačne či pri poskytovaní ochranného príspevku. Poberateľ dávky, ktorý bude dočasne PN, bude musieť doručiť úradu potvrdenie do troch pracovných dní.