Informoval o tom major irackej armády Salám Ubajdí, ktorý dodal, že CTS tam objavili rozsiahlu sieť tunelov využívaných islamistami na prepravu posíl a zásob motocyklami. Agentúra Reuters v stredu informovala, že CTS v stredu zastavili svoj postup k Mósulu na východnom krídle frontu a čakajú na ďalšie oddiely vládnej armády podporované Spojenými štátmi vedenou koalíciou.
Veliteľ CTS generál Abdalghaní Asadí vysvetlil, že jeho jednotky sú zhruba päť až šesť kilometrov od Mósulu. "Teraz sa musíme skoordinovať s jednotkami na iných frontoch, aby sme v súčinnosti podnikli útok na Mósul," dodal. K Mósulu sa zo severovýchodu približujú aj kurdské polovojenské oddiely, rovnako ako aj z juhu jednotky irackej armády, ktorým sa však zatiaľ nepodarilo prebojovať až k hraniciam predmestí Mósulu.
Brett McGurk, americký vojenský emisár z koalície podporujúcej irackú armádu, uviedol, že jednotky zúčastňujúce sa bojov o Mósul napredujú podľa harmonogramu - na niektorých úsekoch frontu dokonca postúpili rýchlejšie. Očakáva sa, že k zmene situácie dôjde už aj na západnom fronte, ktorý bol doteraz relatívne pokojný. Operujú tam šiitské polovojenské Ľudové mobilizačné sily (Hašd Šaábi), ktoré dostali rozkaz preťať spojenie medzi Mósulom a Sýriou a iracké mesto izolovať. Hovorca šiitských jednotiek pripustil, že tieto boje budú ťažké.
Účasť týchto šiitských oddielov v bitke o Mósul je zdrojom napätia, pretože s ňou nesúhlasia kurdskí a sunnitskí vojaci, podobne ako ani Turecko, ktorého vojaci zostávajú dislokovaní východne od Mósulu i napriek opakovaným žiadostiam vlády v Bagdade, aby ich Ankara odtiaľ stiahla. Paralelne s bitkou o Mósul začala západná koalícia pripravovať aj operáciu na izolovanie mesta Rakka, ktoré je baštou IS v susednej Sýrii, uviedla agentúra Reuters.
Elitné jednotky irackej armády (CTS) v stredu začali s vyčisťovacími operáciami v oblastiach východne od Mósulu, ktoré už dobyli od Islamského štátu.