S odvolaním sa na zdroje z prostredia panovníckej rodiny o tom informovala japonská agentúra Kjódó. Zosnulý princ Mikasa bol najmladším bratom bývalého japonského cisára Hirohita a zároveň najstarším žijúcim členom cisárskej rodiny. Zomrel na zástavu srdca v tokijskej nemocnici. Problémy so srdcom ho sužovali už niekoľko rokov, pred štyrmi rokmi sa podrobil kardiochirurgickému zákroku.
Mikasa bol až do skončenia druhej svetovej vojny štábnym dôstojníkom, pričom v rokoch 1943-1944 pôsobil na území Číny. Toto obdobie malo enormný vplyv na jeho život, ešte pred skončením vojnového konfliktu kritizoval velenie ozbrojených síl. Neskôr netajil šok z hrôz, ktoré spáchali príslušníci japonskej armády na čínskych civilistoch.
Po kapitulácii Japonska sa Mikasa začal venovať štúdiu, aby na univerzite v Tokiu vypracoval na experta pre Blízky východ, neskôr pracoval vo výskume a vyučoval na rôznych univerzitách. Bol čestným prezidentom blízkovýchodného kultúrneho centra a japonsko-tureckej spoločnosti. Ostatné roky života strávil Mikasa v spoločnosti svojej 93-ročnej manželky Juriko v ústraní. Pár mal päť detí, pričom ich traja synovia už zomreli.
Ako jediný z panovníckej rodiny slúžil v armáde a po druhej svetovej vojne pomerne často hovoril o dôležitosti mieru. Japonský cisár Akihito (82) oznámil v júli svojim najbližším spolupracovníkom, že v priebehu niekoľkých rokov abdikuje a korunu odovzdá následníkovi trónu Naruhitovi.
Akihito je 125. japonským panovníkom v tradičnom počítaní nástupníctva cisárov. V súčasnosti je tiež jediným panovníkom na svete s titulom cisár a zároveň vôbec prvým japonským vládcom, ktorý nie je považovaný za božského. Akihitov otec Hirohita sa totiž v deklarácii z roku 1946 vzdal výsady, že jeho moc pochádza od Boha.