Členstvo v EFTA by mohlo pomôcť Škótsku udržať si mnohé aspekty prístupu na jednotný európsky trh, ale s jeho prijatím do tohto združenia by museli súhlasiť všetci súčasní členovia: Nórsko, Island, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko.
Predsedníčka škótskej regionálnej vlády Nicola Sturgeonová tento týždeň počas návštevy v sídle britskej premiérky Theresy Mayovej na otázky Sky News uviedla, že v nasledujúcich týždňoch predloží "špecifické návrhy" pre "flexibilný brexit".
Vysokopostavený zdroj z Londýna, ktorý nechcel byť menovaný, v tejto súvislosti poznamenal, že "kreatívne" návrhy Škótska nepovažuje za priechodné. Podľa neho je pravdepodobné, že vláda premiérky Mayovej ich odmietne.
Okrem toho aj v zmluve o EFTA sa hovorí, že sa jej členmi môžu stať iba "štáty". To predstavuje vážnu prekážku pre Škótsko, aj keď na druhej strane, táto definícia zahŕňa aj "mikroštát" Lichtenštajnsko. No v každom prípade je viac než isté, že britská vláda nebude nadšená pokusmi Škótska o vstup do združenia, pretože to podkope jej vlastné rokovania s Európskou úniou o brexite.