Tajomný príbeh sa začal odohrávať v roku 1966. V záhrade nič netušiaceho Františka Zmeka z Čelákovic je pri bežnom výkope pre prípojku vody nájdená kostra. Nebola jediná. Na pozemku sa našlo až 14 kostier a zistilo sa, že nejde o bežných nebožtíkov. Kostry boli uložené v neprirodzených polohách – na bruchu či boku.
Niektoré mali zviazané ruky za chrbtom, ústa naplnené pieskom, oddelenú hlavu od tela a v jednom hrobe sa dokonca našiel drevený kôl vrazený do zeme pri ľavej paži mŕtveho. Všetko toto majú byť dôkazy opatrení proti upírom, ktoré mali zaručiť, aby nemohli nájsť cestu späť do sveta živých.
Upír či vyvrheľ
Grafický 3D dizajnér z Brazílie – Cicero Moares sa pustil do počítačovej rekonštrukcie tváre jedného z nebožtíkov. „Snažil som sa dokončiť dielo ešte pred Halloweenskou nocou, aby som sa vyhol tomu, že sa moja predstavivosť zblázni, alebo nebodaj aby som v tú noc nezažil naozaj niečo strašidelné,“ povedal Moares agentúre Caters. Kostry majú pochádzať z 10. - 12. storočia nášho letopočtu. Podľa pracovníkov Mestského Múzea v Čelákoviciach to nie sú upíri, ale ide skôr o vyvrheľov, ktorým bol odoprený náboženský pohreb a cintorín.
Kto je to upír
- Tvor vyskytujúci sa v mýtoch, legendách, hororoch.
- Ožíva v noci.
- Živí sa krvou, najmä ľudskou.
- Mal rôzne podoby, najčastejšie to však bol vysoký muž s extrémne bledou pokožkou a typickými zubami, ktorý neznáša slnko.
- V pôvodnej mytológii Slovanov sa upírom stával aj človek zosnulý nečistým spôsobom, vyvrheľ, čarodejník či osoba pochovaná bez obradov.