Zjavne ale nemajú jasno v tom, ako peniaze zhodnotiť. Väčšinu úspor držia v hotovosti a v nevýnosných bankových produktoch. V septembri sme v bankách mali uložených až 32,5 miliardy €, čo je 6 000 € na 1 obyvateľa. Dnešný deň je Svetový deň sporenia. Akú časť príjmu a akým spôsobom by ste si mali odkladať?
5 rád, ako na to
1. Rozhodnite sa, chcete odkladať peniaze a ako dlho na čo ich nebudete potrebovať. Od odpovedí na tieto otázky závisí, aký spôsob sporenia je pre vás najvhodnejší.
2. Príspevky na sporenie by mali z účtu odchádzať hneď po výplate, neodkladajte to na koniec mesiaca. Veľa ľudí to robí naopak, peniaze pošle, až keď im niečo zvýši. Zriaďte si trvalý príkaz.
3. Buďte pripravení na neočakávané výdavky a tvorte si rezervu. Na bežné sporenie by malo odchádzať 10 % čistého príjmu rodiny. Celková rezerva by mala byť vo výške 4 až 6 mesačných platov.
4. Na krátkodobé sporenie slúžia najmä sporiace účty a termínované vklady. Prezrite si ponuky viacerých bánk. Veľa produktov má dnes takmer nulové úrokové sadzby.
5. Ak plánujete sporiť dlhodobo, zvážte rizikovejšie produkty, ktoré môžu mať vyšší výnos. Typickým príkladom sú podielové fondy. Jednoduchšou, ale aj konzervatívnejšou cestou sú stavebné sporenie alebo investičné životné poistenie.
Termínované vklady sa už neoplatia
Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ Finančného kompasu
Úrokové sadzby z termínovaných vkladov dlhodobo klesajú, viaceré z nich už atakujú nulu. Inými slovami, ak si človek vloží na takýto termínovaný vklad peniaze, nezarobí nič. Banka mu vráti presne toľko, koľko tam vložil. Termínované vklady sa podľa môjho názoru stávajú mŕtvym produktom. Ich poslednou výhodou ostáva ochrana Fondom ochrany vkladov.
Sporiaci účet je rýchlo k dispozícii
Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB
Objem peňazí na sporiacich produktoch rastie. V ČSOB sme zaznamenali, že záujem o ne dokonca prekonal záujem o termínované vklady. Môže to súvisieť s tým, že klienti chcú mať v období nízkych sadzieb peniaze rýchlejšie k dispozícii pre prípad zmeny produktu s vyššou sadzbou.