Pre podozrenie z korupcie a neoprávneného zasahovania do záležitostí štátu bola v pondelok večer vzatá do väzby dôverníčka a bývalá poradkyňa prezidentky Pak Kun-hje. Čche Son-sil, ktorá sa v nedeľu po dvoch mesiacoch vrátila z Nemecka, vzali do väzby po niekoľkohodinovom výsluchu v Soule. Miestna prokuratúra má teraz 48 hodín na rozhodnutie, či na ňu vydá formálny zatykač.
Podľa vyšetrovateľa Čche Son-sil na výsluchu poprela všetky voči nej vznesené obvinenia. Väzba na ňu bola uvalená z dôvodu, že v minulosti viackrát odišla z krajiny, nemá trvalé bydlisko v Kórei a tiež sa nachádza "vo veľmi nestabilnom psychickom stave".
Pri príchode na prokuratúru Čche Son-sil pred prítomnými novinármi vyjadrila ľútosť zo spáchania "smrteľného hriechu" a požiadala o odpustenie. Jej právnik však neskôr povedal, že len vyjadrila svoje pocity a jej slová nemožno považovať za priznanie.
Prezidentka mala obvinenej umožniť nazerať do dôverných vládnych dokumentov a ovplyvňovať personálne rozhodnutia, hoci nevykonávala nijakú verejnú funkciu a nemala bezpečnostnú previerku. Čche Son-sil je tiež podozrivá, že svoju dlhoročnú známosť s prezidentkou využila na získanie darov pre založenie dvoch súkromných nadácií. V médiách ju preto začali prezývať Rasputin podľa ruského mystika, ktorý mal veľký vplyv na rodinu posledného ruského cára Mikuláša II.
Čche Son-sil je dcérou mentora súčasnej prezidentky a vodcu pochybnej náboženskej sekty Čche Te-mina, ktorý zomrel v roku 1994. Obe ženy sa spriatelili v roku 1974, keď bola zavraždená matka Čche Son-sil. Prezidentka sa priznala, že počas predvolebnej kampane a aj po nástupe do funkcie vo februári 2013 využívala pomoc Čche Son-sil. Po prepuknutí škandálu sa verejne ospravedlnila a v nedeľu uskutočnila čiastkové zmeny vo svojej administratíve.
Aféra okolo Čche Son-sil vyvolala v Južnej Kórei pobúrenie. V sobotu vyšli do ulíc v centre Soulu tisíce demonštrantov a požadovali odstúpenie hlavy štátu. Preferencie Pak Kun-hje klesli na historické minimum.