Svoju kariéru v parlamente aj v strane zabalil napriek stále neistému fleku na luxemburskom súde. Sieť má pritom na krku miliónový úver, za ktorý ručí Procházka celým svojím majetkom. Ako sa s tým jej exšéf vysporiada? „Rozhodol som sa v plnom rozsahu vrátiť k právnej praxi, a to bez ohľadu na to, ako sa pre mňa skončí výberový proces na pôde Súdneho dvora EÚ,“ oznámil Procházka s tým, že končí v parlamente aj v Sieti. V slovenskej politike to vzdáva po turbulentných šiestich rokoch. Aktuálny šéf strany Roman Brecely Procházkovo rozhodnutie rešpektuje. „Radovi ďakujem za spoluprácu a prajem mu všetko dobré,“ skonštatoval.
Napriek navonok zmierlivému rozchodu to v strane vôbec nevyzerá ružovo. Sieť si totiž pri svojom rozbehu požičala od banky takmer 3 milióny eur, z ktorých zostáva vo vzduchu visieť nesplatená polovica. No a za splátky svojím majetkom ručí práve Procházka. V prípade nedodržiavania platobnej disciplíny môže prísť o dva pozemky v malých dedinkách, byt v bratislavskej Petržalke aj dom v Šamoríne. Nový Čas sa Siete pýtal, či v súvislosti s jeho odchodom menili ručiteľa za nového predsedu Brecelyho. „Vystúpenie R. Procházku zo Siete nemá žiadnu priamu súvislosť so splátkovým kalendárom, na základe ktorého strana spláca a bude splácať zvyšok úveru,“ uviedla hovorkyňa Karmen Nemetová s tým, že zvyšných 1,6 milióna eur splatia do roku 2020. Nedávno Procházka tvrdil, že pôžičku neľutuje.
Definitívny koniec
V prieskumoch sa Sieť pohybuje na úrovni štatistickej chyby a v Národnej rade ju bude zastupovať už len jedna poslankyňa Alena Bašistová. Zuzana Zimenová ako náhradníčka za Procházku oznámila, že Sieť nebude podporovať. Politológ Tomáš Koziak tvrdí, že strana je už mŕtva. „V politike už nemajú budúcnosť,“ dodal odborník.
Vzostupy a hlboký pád Procházku
- 2010 - kandiduje za KDH a stáva sa poslancom parlamentu
- 2013 - odchádza od kresťanských demokratov a zakladá platformu Alfa
- marec 2014 - v prezidentských voľbách skončil tretí, získal 400 000 hlasov a stal sa politickou hviezdou
- apríl 2014 - zakladá stranu Sieť
- júl 2014 - objavila sa nahrávka, na ktorej sa Procházka s Matovičom bavia o inzercii v novinách, za ktorú chce platiť „pol na pol“
- leto 2015 - prieskumy ukazujú 15 % podporu Sieti, Procházka hovorí o sebe ako o „gazdovi“ pravice a má premiérske ambície
- marec 2016 - v parlamentných voľbách získali podporu len 5,6 %, zostavujú vládu so Smerom, Mostom a SNS
- august 2016 - Procházka končí ako predseda, Sieť odchádza z koalície
- október 2016 - nádejný premiér končí ako poslanec aj ako člen Siete, strane zostáva v parlamente jedna poslankyňa
Čo dostalo Procházku do politického hrobu
1. chaotická komunikácia pred voľbami - či pôjde, alebo nepôjde do vlády so Smerom
2. klamstvá o stretnutí na Úrade vlády pár hodín po voľbách
3. nedokázal si udržať vlastných poslancov, ktorí zdupkali do Mosta