Nie vždy ich však k tomu vedie zlá finančná situácia. Dôvodom môže byť aj pohodlie či štipka lenivosti hľadať si bývanie a starať sa sám o seba. Jedným z nich je aj Michal (31) z Popradu, ktorý býva stále v rodičovskom dome. Koľko Slovákov do 30 rokov býva s rodičmi a prečo si niektorí zvolili takýto spôsob života.
„Svoje experimenty si musím niekde vyskúšať a rodičia sú dobrí ochutnávači a kritici. Kuchyňu často okupujem. Všetko si však odmakám, umyjem riad,“ dodal Michal. Rovnako sú radi aj rodičia, ktorým syn poskytne servis ako v drahej reštaurácii. „Rodičia si zaslúžia kompletný zážitok, tak ich aj obslúžim,“ prezradil. Nie vo všetkých prípadoch je to však tak ako v Michalovom. Podľa prieskumu vykazujú najvyššie čísla krajiny s najnižším hospodárskym rastom. Najhoršie sú na tom Turecko, Taliansko a Grécko. Na tieto dáta nadväzuje aj miera nezamestnanosti. Až 40 miliónov ľudí medzi 15. a 29. rokom života nie je zamestnaných a ani sa nevzdeláva.
Až 17,3 percenta mladých Slovákov do 29 rokov je nezamestnaných a bez akejkoľvek stáže. Pritom je to siedme najhoršie číslo spomedzi krajín OECD. „Z pohľadu zamestnanosti mladých nie sme na tom zle, sme v priemere Európskej únie,“ upozornil Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti. Horšie je to s priemerným čistým príjmom. Nie je vysoký, a preto si vlastné bývanie mladý človek na Slovensku veľakrát nemôže dovoliť. Byty aj hypotéky sú drahé a možno aj preto uprednostňujú život s rodičmi. „Mladým ľuďom plynie veľa výhod z takéhoto spôsobu života. Spoliehajú sa najmä na finančnú pomoc rodičov,“ vyjadrila sa odborníčka z OECD Claire Keane.
Bytová politika na SLovensku nie je dobrá
Zuzana Kusá, sociologička
Krajiny, ktoré sa umiestnili na prvých miestach, teda Taliansko a Grécko, majú veľmi zlú sociálnu a bytovú politiku. Veľmi vysoké ceny bývania spôsobujú jeho nedostupnosť. Nájmy sú predražené a byty do vlastníctva nesmierne drahé. A banky, najmä v Grécku, sú už pri úveroch veľmi opatrné. Rovnako tak je to aj na Slovensku. Nízke príjmy a nedostatočná verejná podpora nájomného bývania spôsobujú, že mladí sú nútení zostávať u rodičov. A to nielen do 29 rokov. Prieskumy ukazujú, že táto veková hranica je vyššia, až do 34 rokov. Sú totiž nútení čakať, kým sa nezastabilizujú v práci a nedostanú úver. Rovnako tak ich ani nič nesúri, až pokým sa nerozhodnú, že si chcú založiť rodinu.
Podiel 15- až 29- ročných žijúcich u rodičov (%)
Taliansko - 80,6
Slovinsko - 76,4
Grécko - 76,3
Slovensko - 76,2
Portugalsko - 75
Španielsko - 73,6
Maďarsko - 73,5
Česká Republika - 70,4
Poľsko - 68,3
Luxembursko - 67,8
Írsko - 66,8
Spojené štáty - 66,6
Švajčiarsko - 63,6
Lotyšsko - 62
Belgicko - 61,5
Čile - 60,8
Turecko - 60,4
Rakúsko - 60,4
Nemecko - 55,6
Estónsko - 53,8
Austrália - 53,6
Mexiko - 53,6
Francúzsko - 53,5
Veľká Británia - 52,5
Island - 51,7
Holandsko - 51,6
Nórsko - 37,8
Fínsko - 37
Švédsko - 35
Dánsko - 34,2
Kanada - 30,8