Veľké plány sa však nenaplnili. Pohľad na súčasný stav zviera srdce najmä otcovi projektu, hlavnému architektovi Jindřichovi Martinovi (76). Pevne verí, že sa raz dožije ich dokončenia.
Rázsochy môžu vstať z popola v najbližších mesiacoch, sú totiž jednou z lokalít, kde by podľa ministerstva zdravotníctva mohla stáť nová univerzitná nemocnica. Podľa Martina je jeho dielo na túto úlohu pripravené.
Smútok a beznádej. To cítil Jindřich Martin, keď vstúpil do zničeného areálu nemocnice. „Keď je dieťa choré, otec a matka majú z toho strašné pocity a chcú, aby čím skôr vyzdravelo. Ja ako jeden z autorov a hlavný architekt tohto projektu by som bol najradšej, keby sa táto stavba konečne dokončila a moje dieťa sa uzdravilo,“ hovorí so smútkom v hlase.
Nemocnica mala kompletnú kotolňu, vzduchotechnické zariadenie či výmenníkové stanice. Väčšina vecí sa však rozkradla. „Mala to byť špičková fakultná nemocnica, ktorá by zabezpečovala diagnostickú časť, hospitalizáciu pacientov, výučbu medikov a vedecký vývoj lekárskej techniky,“ spomína architekt. Rozpočtové náklady sa vtedy pohybovali okolo 950 miliónov Kčs.
Prečo však Rázsochy dopadli takto? Podľa architekta je dôvodom to, že súbežne stavali nemocnicu v Petržalke. Jej investorom bolo mesto, Rázsochy však mal na starosti Západoslovenský krajský národný výbor. „Funkcionári tohto výboru nemali záujem stavať zariadenia v zdravotníctve na území Bratislavy,“ dodal.
Skelet je v poriadku
Ak by sa ministerstvo rozhodlo znovuzrodiť Rázsochy, podľa architekta by museli zlikvidovať zvyšné obvodové plášte a znova urobiť dispozičné riešenie. Výhodou podľa neho je, že skelet je z hľadiska únosnosti v poriadku, sú tu inžinierske siete a krásne a pokojné prostredie lesoparku, do ktorého boli orientované aj izby pacientov. „Pôvodne tu boli kliniky na operačné činnosti. Keď by sa tu vybudoval celý komplex, bolo by potrebné vybudovať tu aj interné disciplíny, psychiatrickú a neurologickú kliniku,“ uzavrel architekt s tým, že všetko musí byť v súlade s dnešnými požiadavkami.
Definitívne by sa o lokalite malo rozhodnúť do konca tohto mesiaca. Návrh nového riešenia výstavby nemocnice by mal minister zdravotníctva Tomáš Drucker predložiť do konca marca 2017.
Nemocnica v číslach
podlažná plocha: 131 000 m²
obstavaný priestor: 501 000 m²
možný počet lôžok: 800
parkovacie miesta: 360
vyvlastnených pozemkov: 15,33 ha
rezervovaný pozemok: 24 ha
začiatok výstavby: 1987
pôvodný termín ukončenia: 1993