Plamene o chvíľku šľahali aj k vydeseným susedom. Hustý štipľavý dym sa valil po celej bytovke, v ktorej sa strhla panika. Vysokoškoláčka Zuzka († 20) sa spolu s priateľom Borisom chceli zachrániť a vybehli na chodbu. Nadýchali sa však splodín z horenia, a keď bezvládne telo mladučkej študentky objavili zasahujúci hasiči, už jej nebolo pomoci. Jej láska v nemocnici bojuje o život.
Panika zachvátila vo štvrtok po desiatej hodine večer bytovku na Ulici Ľuda Zúbka v bratislavskej Dúbravke. Z bytu na 3. poschodí začali šľahať obrovské plamene a valil sa odtiaľ hustý dym. „Požiar sa cez vchodové dvere rozšíril na chodbu,“ informovalo operačné stredisko hasičského zboru. Požiarnici museli odtiaľ evakuovať 25 ľudí, niektorých vystrašených obyvateľov dokonca zvážali z balkónov pomocou plošiny.
Osudná chyba
Pri požiari navždy vyhasol život len 20-ročnej vysokoškoláčky Zuzky, ktorá bola doma aj s priateľom Borisom. V snahe zachrániť si holé životy sa dopustili osudnej chyby a vybehli z bytu na 6. poschodí na zadymenú chodbu. Krásna tmavovláska sa však pritom nadýchala splodín a dymu. „Pri hasení požiaru na chodbe jedného z poschodí obytného domu našli telo 20-ročnej ženy bez známok života,“ doplnil krajský policajný hovorca Michal Szeiff. Stav Zuzkinej lásky Borisa, s ktorým sa ľúbili minimálne dva roky, je vážny, bojuje o život. Hasiči ho našli len o pár schodov vyššie ako Zuzku. Okrem neho museli hospitalizovať ďalších šesť ľudí.
Presné príčiny požiaru sú zatiaľ v štádiu vyšetrovania. Podľa susedov mal však vzniknúť od sviečky v byte 84-ročnej dôchodkyne Marty. Aj tú previezli do nemocnice. Polícia začala trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia. Obyvatelia bytovky nocovali v kultúrnom dome, kde im vedenie mestskej časti zabezpečilo stravu a ľudia prinášali deky. Magistrát poškodeným ponúkol nocľah v ubytovniach.
Spovede obyvateľov z bytovky hrôzy
Ľubica: Môj syn je hrdina
Roman Pech ako prvý natrafil na oheň. „Zabúchala mu na dvere suseda, u ktorej vznikol požiar, mala obhorené ruky. Tej sa pokúsil pomôcť a privolal hasičov,“ povedala Romanova mama Ľubica.
Andrea: Utekala som len so zajacom a s dokladmi
Obyvateľka bytu na 8. poschodí
„Dym sa mi začal do bytu valiť zvonku aj zvnútra. Je zázrak, že som to prežila. Hasiči nám povedali, že máme opustiť byty. Zobrala som si zajaca, kúsok chleba, doklady, peňaženku. Do bytu sa zatiaľ vrátiť nemôžem, lebo je v zdevastovanom stave.“
Čo robiť, keď v paneláku horí?!
Ako sa správať, keď v bytovke vypukne požiar? Nový Čas zisťoval u veliteľa hasičov hlavného mesta Mariána Bugára, ako sa má človek zachovať, keď v jeho blízkosti začne horieť. Ak dodržíte dobré rady, môžete si zachrániť život.
1. Ako predídete požiaru
Najčastejšie k nemu dochádza pri neodbornej manipulácii s otvoreným ohňom, napríklad pri sviečkach, cigaretách či plnení biokozubov.
- Pri kozuboch treba dbať na to, aby sme dodržali návod.
- Ohorok je potrebné riadne uhasiť, najlepšie v nádobe s vodou.
- Keď sa varí, musí to byť v našej prítomnosti.
- Na únikové cesty neumiestňujeme kvetináče, skrinky ani bicykle.
2. Ako sa správať, keď horí
- Sme v byte, kde vypukol požiar
Najskôr sa pokúsime oheň uhasiť. Ak to nejde, snažíme sa uniknúť. Vždy zatvárajme dvere, aby sme vytvorili prekážku pri rozširovaní požiaru. Ideálne je pre potreby hasičov nechať kľúče vonku vo dverách, aby nemuseli strácať čas násilným vnikaním do bytu.
- Sme v byte nad požiarom alebo pod ním
V žiadnom prípade nejdeme únikovou cestou, ak tam je dym. Ohrozujeme seba a vystavujeme hasičov ďalšej práci. Dym obsahuje škodlivé látky a pri niekoľkých nádychoch môže dôjsť k bezvedomiu. Snažíme sa zostať v byte, v ktorom nehorí, a zabezpečiť, aby dnu nevnikal dym. Priestor okolo dverí môžeme vyplniť navlhčenou handrou či lepiacou páskou. Dôležité je aj dať informáciu na linku 158, že sa v tom byte nachádzame. Ak nemáme telefón, otvoríme okno a upútame pozornosť hasičov. Pokiaľ bytovka nemá evakuačný výťah, do bežného výťahu nevstupujeme, pretože pri vypadnutí elektriny sa tento zasekne.
3. Bezpečná romantika so sviečkami
Otvorený oheň v priestore nenechávame bez dozoru. V žiadnom prípade vtedy neodchádzame z bytu. Môže sa stať, že sviečka vyhorí, prevráti sa a vznikne požiar. Treba dbať aj na to, kam sviečku umiestníme. Ak je pri suchej čečine, riskujeme požiar. Sviečky treba mať na nehorľavej podložke s dostatočným priemerom.