S nápadom prišla Komunistická strana Slovenska a presadzuje to aj smerák Ľuboš Blaha. Mnohým to však leží v žalúdku, pretože Husák bol symbolom normalizácie. Bude jeho pamätník „zdobiť“ hlavné mesto? Na aktivity týkajúce sa Husákovej pamätnej tabule upozornil na sociálnej sieti poslanec NR SR Ľuboš Blaha. S požiadavkou sa naňho obrátila Komunistická strana Slovenska, ktorá si chce exprezidenta uctiť za jeho zásluhy v protifašistickom odboji.
„Môj osobný postoj je, že Gustáv Husák si zaslúži uznanie za boj proti fašizmu počas Slovenského národného povstania,“ napísal Blaha. Nový Čas ho oslovil s tým, kde by mala pamätná tabuľa stáť. „Nerozmýšľal som nad tým, je to iniciatíva KSS. Mohlo by to byť či už v jeho rodnej Dúbravke alebo kdekoľvek, kde sa pripomínajú ľudia bojujúci proti fašizmu,“ dodal Blaha. Magistrát na otázky, či by Husákovu tabuľu v meste privítal, neodpovedal.
Kto bol Gustáv Husák († 78)
- najvýznamnejší slovenský komunistický politik druhej polovice 20. storočia
- spolu s Vasiľom Biľakom sa stali symbolom politiky normalizácie, ktorá zastavila Pražskú jar
- bol generálnym tajomníkom KSČ a v rokoch 1975 -1989 prezidentom ČSSR
Rozdelil odborníkov
Ján Baránek, politický analytik
Je to háklivá vec. Osobne by som nebol proti pripomienke na Husáka, pokiaľ by sa týkala odboja počas fašizmu. Má zásluhy, že v roku 1968 vznikla federácia. Odboj proti fašizmu bol aj z jeho strany, ale bol nafúknutý. Keď k nám však došli spojenecké vojská, on bol ten, kto realizoval normalizáciu.
Miroslav Kusý, politológ
Je to absurdné. Takisto by sa mohla dať pamätná plaketa Adolfovi Hitlerovi za to, že bojoval v prvej svetovej vojne a dostal za to aj vyznamenania a ocenenia. Áno, Husák bol v povstaní, ale jeho následná činnosť ako generálneho tajomníka strany a prezidenta v období normalizácie presahuje to, o čo sa zaslúžil v povstaní.