Dohodli sa najmä na spolupráci v rámci budovania infraštruktúry a finančnej pomoci. Čína už predtým ponúkla tomuto regiónu investičnú pomoc v sume desať miliárd dolárov. Premiér po rokovaní komentoval zrušené rokovanie s Číňanmi. „Je naďalej potrebné pracovať na slovensko-čínskej spolupráci. Akýkoľvek projekt čínskych rozmerov môže pre Slovensko znamenať úplný prevrat,“ tvrdí Fico.
Nepriamo sa obul aj do prezidenta Andreja Kisku: „Mrzí ma, že namiesto toho, aby sme dnes dávali energiu do ďalších projektov, musíme naprávať škody, ktoré boli napáchané.“
Napriek tomu sa však do súboja s Andrejom Kiskom nechystá: „Do žiadneho konfliktu s prezidentom ma nikto nedotlačí. Ak bude treba, budem vecne pomenúvať nejaké rozhodnutia, ale nepôjdem do konfliktu.“ Premiér v Rige pozval na návštevu čínskeho premiéra a ten pozvanie podľa Fica prijal. Na stretnutiach s Čínou sa zúčastňujú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko a Slovensko.
Dohoda medzi Čínou a krajinami SVE
- rozvíjanie železničných spojení medzi Čínou a Európou
- oblasť finančnej spolupráce
- posilnenie spolupráce v tzv. zelenej ekonomike (poľnohospodárstvo)
- čo najväčšia výmena ľudí, či už cez turizmus, obchodnú a kultúrnu spoluprácu, či výmenu študentov
- väčšia spolupráca v oblasti zdravia
- väčšia spolupráca medzi regiónmi
Čínske sankcie trvajú krátko
Ján Baránek, politický analytik - Následky stretnutí s dalajlámom bývajú krátkodobé. Číňania niekedy odmietnu zopár stretnutí alebo spôsobia oneskorenie nejakých obchodných dohôd, ale to sa potom utrasie. Nikdy to nemá negatívny vplyv na dlhodobé vzťahy.