Na ľade sa tak nestretávajú len Slováci či študenti z blízkeho Česka, ale tiež napríklad Rus s Američanom či Talianom. A keďže všetci títo hráči sú súčasne i študenti, svoje znalosti cudzích jazykov si preverujú nielen v škole, ale i v každodennej praxi.
„Stretne sa Američan, Rus a Slovák... Nie, to nie je začiatok vtipu, ale náš káder,“ rozosmial sa manažér trenčianskeho mužstva Lukáš Frývaldský. „Pri skladaní mužstva do aktuálnej sezóny to vôbec nebolo ľahké. Za tým, čo teraz nazývame akýmsi unikátom a teda, že máme v kádri chlapcov viacerých národností, je skutočnosť, že v Trenčíne je naozaj ťažké zostaviť univerzitný tím. Azda každý pochopí, že sa nemôžeme porovnávať s Bratislavou, Banskou Bystricou či Prahou, kde sú školy s tisíckami študentov a hlavne na týchto vysokých školách či univerzitách je možné študovať na fakultách alebo aspoň katedrách telesnej výchovy a športu. V Trenčíne nič také nemáme a preto aj počet študentov – hokejistov je v tomto meste naozaj veľmi nízky,“ rozhovoril sa Frývaldský.
Bojovníkov pod hradom Matúša Čáka ale našli predovšetkým na Trenčianskej univerzite A. Dubčeka v Trenčíne v rámci odboru fyzioterapia a ťažiť sa taktiež snažia z Vysokej školy manažmentu/City University of Seattle v Trenčíne, na ktorej možno študovať v anglickom jazyku: „Práve štúdium manažmentu v angličtine nám umožňuje prilákať sem zahraničných študentov. Vďaka tomu máme v gladiátorskom kádri amerického brankára Keegana McHenryho či ruského útočníka Ruslana Aslamkhanova. Na druhej strane nás veľmi podporuje rektor TNUAD Jozef Habánik, ktorý sa teší, že na vysokej škole sú i hokejisti, ktorí prejavujú záujem nielen o šport, ale tiež o vzdelanie.“
Už druhý rok v trenčianskom tíme figuruje i trojica českých hokejistov Jankových, Martyčák, Vaněk. „S týmito hráčmi sme sa dohodli na spolupráci ešte pred minulou sezónou. Ich tím UTB Zlín v lige končil a tak sme spomínanej trojici ponúkli možnosť pôsobiť u nás. Bol to azda jeden z našich najlepších krokov, lebo chlapci prevádzajú skutočne bravúrny hokej,“ vyslovil Frývaldský. V súčasnom kádri tiež figuruje taliansky útočník Marco Sanna či Bulhar Daniel Dilkov.
„To, čo je na jednej strane možno akýsi unikát, súčasne spôsobuje aj isté starosti. Tým nemyslím jazykovú bariéru, lebo s angličtinou nemá problém azda nikto a hráči – študenti si ju takto precvičia i mimo vyučovania. Náročnejšie je to však s tréningovým procesom, nakoľko nie všetci hráči sú z Trenčína či okolia. Verím však, že spoločnými silami sa nám podarí napredovať a hlavne si naplno užiť pôsobenie v EUHL,“ dodal Frývaldský.