Investičné šperky ale nemusia byť len s čírymi diamantmi. Zriedkavo sa vyskytujú aj v pestrej škále farieb. Najviac cenené sú sýto zafarbené diamanty - modré, zelené a ružové.
Z pohľadu výrazných farieb ale diamanty nie sú zďaleka jedinými vzácnymi kameňmi, ktoré sú do drahých klenotov osádzané. V súčasnosti ľudia preferujú zelené smaragdy, žiarivo modré tanzanity, červené rubíny, či elektricky svietiace vzácne Paraíba turmalíny.
V prospech farebných drahokamov hovoria jednoznačne čísla. Kým sa diamanty s hmotnosťou nad 1 karát zhodnotili za ostatných 5 rokov v prepočte na eurá „len“ o 60%, zafíry a smaragdy v rovnakej hmotnostnej kategórii presiahli hranicu magických 140%, čo predstavuje priemerné ročné zhodnotenie až neuveriteľných 28%. Rubíny s hmotnosťou nad 1 karát dosiahli za rovnaké sledované obdobie zhodnotenie 131% a rozhodne zle nedopadli ani vzácne tanzanity, ktoré svoju krásnu modrú farbu získavajú tepelnou úpravou, či Paraiba turmalíny, ktoré sa ťažia len v brazílskom štáte Paraiba so zhodnotením 111% za rovnaké sledované obdobie.
Pri kúpe investičného šperku samozrejme nezohráva hlavnú úlohu iba aktuálna cena. Rovnako dôležité je aj očakávané zhodnotenie, a práve tento atribút robí z jedinečných a vysokokvalitných farebných drahokamov veľmi zaujímavý investičný artikel. „Zhodnotenie investičného šperku môže byť veľmi zaujímavé. V roku 2011 sme predali prsteň z bieleho zlata, diamantov a centrálneho 0,37 karátového smaragdu za približne 4 400 eur. Dnešná cena by už bola viac ako 6 000 eur. Prsteň z bieleho zlata, diamantov a centrálneho 5,43 karátového tanzanitu, ktorý stál v roku 2012 približne 19 000 eur, má dnes hodnotu takmer 28 500 tisíc eur. Keďže väčšina surovín sa nakupuje v dolároch, rastúcu hodnotu investičných šperkov podporuje aj slabnúci kurz eura voči doláru,“ vysvetľuje Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ klenotníctva ALO diamonds, ktoré sa na investičné šperky špecializuje.
Viac informácií o spoločnosti ALO diamonds a ponuke šperkov nájdete na www.alo.sk.