V stredu to povedal na margo novozvoleného prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
"Blahoželáme víťazovi a sme pripravení s ním pracovať. Otázka, ktorá nás teraz zaujíma je, aká bude vzdialenosť medzi Donaldom Trumpom kandidátom a Donaldom Trumpom prezidentom, pretože tá vzdialenosť je vždy. Jedna vec sú nejaké predstavy a sľuby a druhá vec sú praktické mantinely, ktorými je každý štátnik vrátane amerického prezidenta viazaný," uviedol minister Lajčák.
Nechcel sa púšťať do špekulácií, ale domnieva sa, že nie je potrebné nejakým spôsobom dramatizovať, alebo nafukovať to, čo odznelo v kampani, keďže podľa neho je bežné, že v kampaniach odznievajú veci, ktoré potom nie sú súčasťou reálnej politiky.
"Jedna vec, ktorá je nespochybniteľná, a ktorú tieto voľby potvrdili, je, že naozaj narastá v demokratických krajinách a spoločnostiach pocit frustrácie občanov a nespokojnosť voličov s tým, čo my považujeme za štandardné," upozornil šéf slovenskej diplomacie, pričom podľa neho tento fakt nie je možné ignorovať.
Príčinu vidí v tom, že ľudia sa cítia odcudzene od politiky a politikov, majú pocit, že politici neriešia ich problémy, že riešia veci, ktorým oni nerozumejú a narastá priepasť medzi chudobnými a bohatými.
"Prezident Trump nie je prezidentom kontinuity v americkej vnútornej a zahraničnej politike. Ako som povedal, otázka je, aká veľká bude diskontinuita, alebo respektíve kde nájde Trump svoje miesto medzi tým, čo hovoril v kampani a medzi tým, aká je americká voličská realita, aký je americký systém váh a protiváh, tie záväzky do ktorých vstúpi a ktoré preberie, toto si musí on vyriešiť. Ľudia majú od neho veľké očakávania na základe toho, čo hovoril v kampani a zároveň svet, jeho partneri, vrátane Európy majú očakávania od prezidenta Spojených štátov. Toto si bude musieť on zodpovedať, ale toto nie je prezident kontinuity, toto je prezident diskontinuity," zdôraznil minister Lajčák.
Ako povedal, vo vzťahu k NATO sa Donald Trump pozerá na politické záležitosti ako podnikateľ. "Keď budeme hovoriť o vzťahoch so spojencami v NATO, tak asi jeho filozofia je, čo sú oni pripravení urobiť pre tento vzťah. Asi by bolo naivné si myslieť, že sa môžeme viesť na chrbte Spojených štátov," uzavrel Lajčák.
Domnieva sa, že víťazstvo takéhoto politika v krajine, akou sú Spojené štáty, určite bude mať svoj dopad aj na politickú scénu v EÚ.
Výsledok volieb v USA je podľa slovenského poslanca Európskeho parlamentu Branislava Škripeka (OĽaNO) jasným svedectvom Američanov, že sú nespokojní so smerovaním svojej krajiny.
"Boh mu žehnaj, aby sa obklopil múdrymi ľuďmi, ktorých bude počúvať, a odolá jednoduchým a populistickým riešeniam," povedal Škripek. Dúfa, že Trump prehodnotí "nešťastné výroky" z kampane a bude sa voči spojencom v Európe správať zodpovedne.
"Málokto to čakal, stávkové kancelárie mali kurz 1:4 v prípade Trumpovho víťazstva a teraz je celý establišment, presne ako v prípade brexitu, zaskočený," uviedol europoslanec Richard Sulík (SaS). Podľa neho sa občania USA nenechali ovplyvniť politickou propagandou v médiách a prekvapivo hlasovali inak, než médiá aj elity odporučili.
Sulíkovi je sympatický Trumpov plán znížiť dane a zdvojnásobiť ekonomický rast, ktorý považuje za reálny. Rovnako na základe predošlých vyjadrení Trumpa dúfa, že sa mu podarí dosiahnuť dohodu s Ruskom, čo povedie k ukončeniu vojny v Sýrii.
Poslanec EP Eduard Kukan je z volebného víťazstva Trumpa prekvapený. "Dúfam, že jeho prezidentúra sa pre Ameriku nestane historickým prekvapením," zaglosoval europoslanec a dodal, že Trump bude v zahraničnej politike pre mnohých amerických partnerov "veľkou výzvou".
Trump je síce nepredvídateľná osoba, ale záleží na tom, aký tím poradcov si vytvorí a aký vplyv bude mať na jeho politiku Republikánska strana, myslí si europoslanec Boris Zala. "V každom prípade sa ale USA od Obamovho progresivizmu obrátia k temnému konzervativizmu s autoritatívnymi črtami," uviedol Zala. Podľa europoslanca sa ukáže, či sú demokratické inštitúcie v USA dostatočne silné a obránia krajinu pred Trumpom.
"Myslím si, že zvolením republikánskeho prezidenta významne stúpla šanca na posilnenie demokracie vo svete," zareagoval na Trumpovo víťazstvo europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH). Neobáva sa, že Trump spácha v zahraničnej politike veľké excesy, keďže v štátnej administratíve je dostatok expertov. Podľa Mikolášika prinieslo pôsobenie Obamu a Clintonovej vo vedúcich funkciách v zahraničnej politike "veľmi rozpačité výsledky".
Trumpovi sa zrejme podarilo zvíťaziť vďaka využitiu nálady mnohých voličov, ktorí mali pocit, že aktuálny systém funguje zle a treba zmenu, okomentovala Trumpovo víťazstvo europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA). Prekvapilo ju, že napriek svojim názorom, slovníku a správaniu vyhral. "Pre Slovensko bude zásadné, aby USA neoslabili kolektívnu obranu a aby ich zahraničná politika zachovala euroatlantické spojenectvo," uzavrela Žitňanská.
Podpredseda Národnej rady SR a šéf poslaneckého klubu Smeru-SD Martin Glváč gratuluje Donaldovi Trumpovi k víťazstvu v prezidentských voľbách. Verí, že sa bude snažiť Ameriku spájať a že vzťahy USA s Európu budú priateľské.
"Jeho príhovor po zverejnení výsledku volieb ukázal, že kampaň skončila a jeho ambíciou je spojiť Ameriku, nie rozdeľovať. Verím, že sa mu to podarí, rovnako ako si želám priateľské vzťahy USA s Európou," uviedol pre TASR Glváč v reakcii na Trumpovo zvolenie.
Špecifikom amerických prezidentských volieb v kontexte Slovenska bolo podľa Glváča, že to pomerne často vyzeralo, akoby Hillary Clintonová mala u nás svoj satelitný volebný štáb. "Poukazujem najmä na niektoré médiá, ktoré chrlili protitrumpovskú propagandu a vopred ho odsúdili," doplnil Glváč.
Výsledky amerických prezidentských volieb ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) "trochu" prekvapili. Rozhodnutie voličov však rešpektuje. "Čo sa týka Slovenska, bude zaujímavé, akým smerom sa vyberie zahraničná politika nového prezidenta Spojených štátov vo vzťahu k Európskej únii a NATO. Samozrejme, aj to, či bude vedieť vystúpiť z tieňa populizmu, čo používal počas volieb," skonštatoval Sólymos.
Šéf envirorezortu verí, že USA budú pokračovať v boji proti klimatickým zmenám. Trump totiž počas volebnej kampane avizoval, že novú klimatickú dohodu z Paríža, ktorá už vstúpila do platnosti, dodržiavať nebude.
"Je to veľmi vážna vec. Aj keď má prezident USA veľkú moc, predsa len všetko nemôže. Dúfam, že v práci a v boji proti klimatickým zmenám budeme pokračovať. Povedal všeličo počas kampane, bude zaujímavé, že ako sa s populizmom, ktorý používal, vysporiada," zhrnul Sólymos.
Trump v predvolebnej kampani spomínal aj fungovanie Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil, že bude vyžadovať od európskych členov NATO, aby prispievali viac na spoločné obranné výdavky. Minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) však zatiaľ vo zvolení Trumpa vplyv na fungovanie NATO nevidí. "Sú niektoré záležitosti pred voľbami a po voľbách," poznamenal. Otázky na túto tému preto považuje za hypotetické.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) víťazstvo Trumpa tipoval, preto ho až tak veľmi neprekvapilo. "Ťažko posúdiť, čo to môže znamenať pre Slovensko. Nemyslím si, že to bude mať nejaký významný dosah. Je možno zaujímavé, ako prebiehala kampaň. Bola skutočne asi iná, ako sme doteraz poznali. Otázka je, či sa tento spôsob kampane nebude nejakým spôsobom kopírovať potom aj smerom k Európe," zhrnul.
Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) prezidentské voľby nesledoval. Označil ich za americkú záležitosť. Novinárov sa pýtal, komu má gratulovať. Šéf rezortu školstva Peter Plavčan (nominant SNS) ich zase hodnotiť nechcel. Podľa neho to prislúcha ministrovi zahraničných vecí a politológom.