Očakávanie druhého potomka ohlásila tesne pred štyridsiatkou. Tehotenstvo odkladali aj herečka Helena Krajčiová (41) a moderátorka Lenka Šóošová (39). Aké sú riziká, na čo by nemali ženy zabudnúť, radí Peter Krajkovič zo Sanatória Helios. Priemerný vek žien, ktoré chcú otehotnieť, stále stúpa. Na Slovensku sa vek prvorodičiek približuje k 30-ke. „Najideálnejšie je mať dieťa do 25 rokov,“ upozornil gynekológ Peter Krajkovič zo Sanatória Helios. Je to preto, lebo priebeh tehotenstva vo vyššom veku skrýva viacero rizík a je komplikovanejšie ako u mladších žien.
Kým v roku 2005 tvorili rodičky vo veku 35 až 39 rokov len 6,77 percenta zo všetkých pôrodov, v roku 2014 stúpol ich počet viac ako dvojnásobne. Mnohé ženy majú pritom problém otehotnieť a podarí sa im to až zásluhou umelého oplodnenia. U 20 ročného dievčaťa je šanca 1:4, že sa nechránený styk počas ovulácie skončí tehotenstvom. Pred tridsiatkou sa šanca znižuje na 15 percent. Ak však už matka prekročí štyridsiatku, jej možnosti otehotnieť prirodzene sa znížia len na 4 percentá.
Nelichotivé sú aj ďalšie štatistiky. V prvých troch mesiacoch tehotenstva takto starej ženy sa približne každé štvrté končí potratom. Komplikácie, samozrejme, hrozia aj v ďalších dvoch trimestroch. Nežné pohlavie často posúva odchod na materskú často pre kariéru alebo slabé finančné zabezpečenie. „Tehotenstvo vo vyššom veku súvisí aj s tým, že v minulosti bolo jednoduchšie zachovať si rodinný život. Bytová, daňová a pôžičková politika štátu tomu viac pomáhali,“ uviedla sociologička Zuzana Kusá.
Možné komplikácie
- kardiovaskulárne ochorenia
- cukrovka
- vysoký krvný tlak
- stúpa riziko genetických porúch, najmä Downovho syndrómu
- vznik kŕčových žíl
- riziko vzniku trombózy
Výhody neskorého pôrodu
- psychická zrelosť matky
- finančná zábezpeka
- rozbehnutá kariéra
Odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie
- potrebná predpôrodná starostlivosť zahŕňajúca aspoň 8 konzultácií s lekárom
- zdravé stravovanie a fyzická aktivita aj počas tehotenstva
- denný prísun železa a kyseliny listovej, ktoré pomáhajú predchádzať materskej anémii, nízkej pôrodnej hmotnosti a predčasnému pôrodu
- očkovanie proti tetanu, aby sa zabránilo novorodeneckým úmrtiam na tetanus
- aspoň jeden ultrazvuk pred 24. týždňom tehotenstva – pomôže odhaliť rôzne anomálie, viacnásobné tehotenstvo, ale aj zlepšiť tehotenský zážitok ženy
- zvýšiť informovanosť o rizikách užívania alkoholu počas tehotenstva
Vajíčka starnú
Okolo veku 35 rokov začínajú ženské vaječníky pracovať na menšie obrátky. Práve v tomto období klesá plodnosť. Druhým problémom je aj to, že žena sa narodí s určitým počtom vajíčok, ktoré starnú. Práve preto sa zvyšuje aj riziko vzniku genetických chorôb u rodičiek vo vyššom veku. Naopak, muži majú výhodu v tom, že ich spermie sa neustále obnovujú.