Z pár kusov, ktoré k nám premigrovali, je však dnes približne 200 bobrov, ktoré spôsobujú starosti poľnohospodárom, vodohospodárom aj lesníkom. Pred rokom dokonca takmer podmyli trať električky zo Slavkova do Smokovca. Inak to nie je ani pred začiatkom zimy, keď si opravujú hrádze. Ako stavebný materiál im poslúžia doslova na kusy naporciované borovice.
Podľa zoologičky Eriky Feriancovej zo Správy TANAP-u sú naše najväčšie hlodavce teritoriálne založené. „V rodine - kolónii, žije 5 - 20 bobrov, ktoré vytvárajú zväzky na celý život. Sú to zdatní vodní stavitelia, inžinieri s dvoma diplomami,“ hovorí so smiechom. Zaujímavé je, že samčekovia spracovávajú drevo a prenášajú ho a práve samičky sú šikovnými staviteľkami. V týchto dňoch si opravujú hrádze a hate a porciujú drevo, aby si potom kolíky zapichli do dna svojho vybudovaného jazierka.
Neobmedzili sa však len na listnaté stromy. „Našli sme naporciované borovice. Najprv sme sa domnievali, že to urobili ľudia, no zistili sme, že ich majú na svedomí bobry. Tiež sme chceli do ich hrádze inštalovať drenážne rúrky, aby sa voda tak intenzívne nevylievala na lúky. Na naše prekvapenie bola rúra už na druhý deň vytlačená nad hladinu,“ dodáva.