Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovali policajný prezident Tibor Gašpar a šéf finančnej správy František Imrecze. Zatiaľ čo v prvom prípade sa odhaduje celková škoda z daňových podvodov na 15 miliónov eur, v druhom ide až o 43 miliónov eur. Obvinené sú desiatky osôb.
Prípad "Roxor" hovorí o neoprávnenom čerpaní nadmerných odpočtov DPH a znižovaní vlastnej daňovej povinnosti pri fiktívnych transakciách s betonárskou oceľou. "V tomto prípade išlo o koordinovanú sieť 17 obchodných spoločností z Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska, ktorá vytvárala nelogické fiktívne vzťahy za účelom získania neoprávnenej daňovej výhody," priblížil Imrecze.
Táto nelegálna činnosť prebiehala od roku 2011 do roku 2013. Pri odhalení prípadu sa uskutočnilo 58 daňových kontrol za 293 zdaňovacích období, zapojilo sa 61 kontrolórov. Celkový nález doteraz ukončených kontrol má hodnotu vyše 11,5 milióna eur. "Z toho nevyplatený nadmerný odpočet, teda reálne zachránené peniaze pre štát, už dnes sú v hodnote viac ako 4,1 milióna eur a celkovú predpokladanú škodu odhadujeme na 15 miliónov eur," uviedol Imrecze.
Polícia začala v prípade konať ešte v januári 2013, neskôr bol v spolupráci s ČR vytvorený spoločný medzinárodný vyšetrovací tím. Tovar totiž putoval najmä do Česka. Celkovo sa uskutočnilo niekoľko zaisťovacích akcií na území oboch krajín. V pondelok 7. novembra 2016 polícia zadržala 30 osôb, dve sa jej zaistiť nepodarilo.
"Celkovo je obvinených v tomto prípade 32 ľudí, na siedmich bol podaný podnet na vzatie do väzby. Z nich 23 osôb sú občania SR a deväť občania ČR," opísal Gašpar. Obvinení sú pre zločin daňového podvodu, za čo im hrozí trest odňatia slobody od siedmich do 12 rokov. Škodu v trestnom konaní vyčíslil policajný prezident zatiaľ na 12,75 milióna eur.
Druhý prípad "Hydina" sa týka reťazca vytvoreného pre fiktívne obchodovanie s hydinou, ale aj bravčovým a hovädzím mäsom a sójou. Išlo v ňom o koordinovanú sieť obchodných spoločností z Poľska a Slovenska, ktoré vykonávali nelegálnu činnosť v rokoch 2012 až 2015. Časť transakcií už zachytil kontrolný výkaz DPH, ktorý pomohol identifikovať celkovú škodu.
V tomto prípade sa uskutočnilo 66 daňových kontrol za 144 zdaňovacích období pri zapojení 68 daňových kontrolórov. "Prípad je zaujímavý hlavne vysokou škodou. Zachránený nadmerný odpočet má hodnotu 3,8 milióna eur, celková predpokladaná škoda z daňového hľadiska má hodnotu 43 miliónov eur," konštatoval Imrecze.
Polícia začala prípad preverovať v januári 2014, obvinenia voči štyrom osobám boli vznesené v októbri tohto roka. Obvinenie je za zločin skrátenia dane a poistného v súbehu so zločinom daňového podvodu, s trestnou sadzbou sedem až 12 rokov.