Informovala o tom tlačová agentúra AP. Trumpovo víťazstvo otriaslo mnohými európskymi zákonodarcami, keďže kontinent čaká na budúci rok niekoľko volieb, okrem iného vo Francúzsku a Nemecku, kde podľa očakávania zaznamenajú veľké zisky hlasov populistické alebo krajne pravicové strany.
"Demagogický populizmus nie je len problém Ameriky," povedal Schäuble pre denník Bild. "Aj inde na Západe je politická diskusia na desivej úrovni," dodal. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa podľa všeobecného očakávania bude uchádzať o štvrté funkčné obdobie v septembrových voľbách a jej konzervatívci z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) vedú približne o desať percent pred najbližšími súpermi, sociálnymi demokratmi (SPD), ktorí v súčasnosti vládnu spolu s ňou.
Avšak Merkelovej migračná politika otvorených dverí hnevá voličov. Pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá je známa tvrdou protiprisťahovaleckou rétorikou, pritiahla podporovateľov z väčších strán. Bola založená pred necelými štyrmi rokmi, ale teraz má už kreslá vo vyše polovici krajinských snemov.
Schäuble povedal, že politici musia reagovať väčšou prístupnosťou voči voličom a viac ich zahrnúť do svojej politiky. Jeho názor zopakoval aj Hans-Peter Friedrich z bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU), sesterskej strany Merkelovej CDU, keď povedal, že sa obáva Trumpovho efektu v Nemecku. Podľa Friedricha majú ľudia pocit, že nemajú vplyv na svoje záležitosti, napríklad pri politike Európskej centrálnej banky alebo prisťahovalectve. "Ak hlavné strany v našej krajine neponúknu riešenia, ľudia sa obrátia na populistov," povedal Friedrich pre Bild.
Nemecký komisár EÚ Günter Oettinger, vplyvný člen Merkelovej CDU, pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk uviedol, že voľby v USA sú varovaním pre Nemecko. "Veci sa zjednodušujú, sú čierne alebo biele, dobré alebo zlé, správne alebo mylné. Človek môže klásť jednoduché otázky, ale nikto by nemal dávať jednoduché odpovede," vyhlásil Oettinger.
Dodal, že politici a médiá by mali lepšie vysvetľovať zložité veci a prinášať fakty, ale mali by tiež využívať sociálne médiá, aby dosiahli na mladších voličov v novom digitálnom svete. AfD, ktorá v prieskumoch verejnej mienky dosahuje okolo 13 percent, v stredu privítala Trumpovo víťazstvo ako oslabenie politických elít.
Prieskumy verejnej mienky však tiež ukazujú, že väčšina Nemcov stále odmieta heslá podnecujúce vášne ľudí. Prieskum spoločnosti Politbarometer pre televíziu ZDF ukázal, že okolo 82 percent Nemcov pokladá za zlé alebo veľmi zlé, že sa Trump stal prezidentom. Podľa prieskumu očakáva 65 percent Nemcov zhoršenie vzťahov s USA za vlády Trumpa.