Zabúdajú, čo je zmyslom života a ich problémy sú často zanedbateľné v porovnaní so starosťami, ktoré majú onkopacienti. "Sťažujeme sa na veľa kíl, málo vlasov, neposlušné deti či zlé známky v škole. Na detskej onkológii si mnohí uvedomia, že takéto každodenné trápenie nemá cenu," povedal Kiska na slávnostnej konferencii pri príležitosti 25. výročia vzniku detskej onkológie v detskej nemocnici na bratislavských Kramároch.
Zdravotníctvo považuje za "absolútnu prioritu Slovenska". Je rád, že to tak vníma súčasná vláda a ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi verí. Prezident vie, že Drucker riadi náročný rezort a že zažíva tlaky z každej strany. "Lebo za tie roky sa v zdravotníctve nahromadilo veľa neriešených problémov," povedal Kiska.
Na Slovensku ročne ochorie asi 160 detí na onkologické diagnózy. Úspešnosť liečby detskej rakoviny je podľa odborníkov "pomerne vysoká". "Už v súčasnosti vieme zachrániť osem z desiatich detí," dodal Ladislav Kužela, riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave (DFNsP). Samostatné Detské onkologické oddelenie DFNsP v Bratislave založili prvého novembra 1991. Za 25 rokov prešlo rukami lekárov a sestier viac ako 2200 novodiagnostikovaných detí s rakovinou, urobili viac ako 28.000 hospitalizácií.