Siedmi ľudia skončili vo väzení, celková škoda je 12 miliónov eur. V prípade sa objavuje aj východniarska oceliarska spoločnosť Slovakia Steel Mills zo Strážskeho, ktorá je spájaná s finančnými žralokmi Mariom Hoffmanom a Braňom Prieložným. Potvrdil to aj policajný prezident Tibor Gašpar. Viac ako štyri roky policajti spolu s daňovákmi pracovali na podvodoch s oceľou. „Séria firiem cez takzvané nárazníkové firmy fiktívne predávali stavebnú oceľ cez Českú republiku a žiadali si nadmerné odpočty DPH,“ vysvetlil riaditeľ finančnej správy František Imrecze.
Podľa neho sa firmy pokúšali znižovať si dane a vytiahnuť navyše aj nezaplatenú daň. „Celková škoda je 12 miliónov eur,“ dodal Imrecze. Na prípade pracovala aj Národná kriminálna agentúra (NAKA) v spolupráci s českými kolegami. „Celkovo bolo obvinených 32 ľudí, z toho deviati sú občania Českej republiky. Hrozí im 7-12 rokov väzenia,“ uviedol policajný prezident Tibor Gašpar.
Hromadné prepúšťanie
V prípade sa objavuje aj oceliarska spoločnosť Slovakia Steel Mills zo Strážskeho, ktorá prechádzala podozrivým konkurzom. V pozadí spoločnosti boli Mario Hoffmann a Braňo Prieložný prepojení na J&T. „Spoločnosť Slovakia Steel Mills je v schéme, ale ani Hofmann či Prieložný nie sú medzi obvinenými,“ uviedol Gašpar.
Zamestnancov hromadne poprepúšťali vlani pred Vianocami. „Pokiaľ viem, tak ostal tam už len výrobný riaditeľ a dvaja elektroúdržbári. Teraz sa nevyrába vôbec, len viem, že tam odstraňujú šrot a trosku,“ povedal jeden z bývalých zamestnancov, ktorý si vďaka odbornosti už našiel prácu v košickom U.S.Steele.
Primátor Strážskeho Vladimír Dunajčák vraví, že momentálne nemajú v závode s kým komunikovať. Mestu pritom dlhuje nemalú sumu na dani z nehnuteľností, ktoré žiadajú od správcu konkurzu, len za minulý rok to bolo 126-tisíc eur. „Situácia je v tomto regióne veľmi ťažká, každá jedna strata pracovných príležitostí je smutná. V oceliarni robilo kedysi 480 ľudí,“ dodal sklamane.
Chytili aj sliepky s DPH
Daňová kobra odhalila podvody s DPH aj s hydinovým mäsom. Celková predpokladaná škoda je až 43 miliónov eur. „Išlo o fiktívne obchody s hydinou v rokoch 2012 až 2015, keď tovar zostával na Slovensku, no fakturoval sa cez sériu firiem cez Poľsko. Následne si firmy uplatňovali neoprávnené vrátenie DPH,“ uviedol riaditeľ Finančnej správy František Imrecze s tým, že zatiaľ sa podarilo zachrániť asi tri milióny eur. Konateľov firiem z Košíc, Popradu, Kežmarku a Novej Ľubovne obvinili z krátenia daní a hrozí im až 12 rokov väzenia.