Slovensko patrí k európskym krajinám s najvyšším podielom ľudí žijúcich v preplnenom byte alebo dome. Kým priemer EÚ dosahuje 17 percent, u nás sa preľudnenosť príbytku týka 38 percent populácie! Vyplýva to z novej štúdie Eurostatu o podmienkach bývania. „Preplnené byty znižujú kvalitu bývania a života ľudí. Ideálne by zrejme bolo, keby každý dospelý, snáď len s výnimkou rodičov, mal k dispozícii svoju vlastnú izbu,“ hovorí analytička Jana Glasová.
Eurostat vychádza z počtu izieb, veľkosti domácnosti, ako aj z veku a rodinnej situácie jej členov. Ministerstvo výstavby náš výsledok nepokladá za objektívny. „Definícia preplnenosti nemusí zohľadňovať špecifiká krajiny, ako je napríklad tradícia viacgeneračných rodín,” tvrdí hovorkyňa rezortu Karolína Ducká.
Kedy sa vás to týka
Človek žije v preplnenom byte alebo dome, keď domácnosť nemá k dispozícii aspoň takýto počet izieb: 1 izba pre celú domácnosť, 1 izba pre jeden pár, 1 izba pre každého jednotlivca vo veku 18 rokov alebo viac či 1 izba pre pár detí mladších ako 12 rokov.
Dlho žijeme s rodičmi, aj ceny sú vysoké
Jana Glasová, analytička Poštovej banky: Veľa rodín s dvoma deťmi u nás žije v trojizbových bytoch, ktoré sú považované za určitý štandard. Aj staršie deti potom žijú spolu v jednej izbe. Mladí ľudia sa neskoro osamostatňujú a rodinné hniezdo opúšťajú často až po tridsiatke. Vplyv majú aj pomerne vysoké ceny nehnuteľností v porovnaní s našimi priemernými zárobkami.