Nová hlava Spojených štátov totiž zaujala najmä svojou radikálnou rétorikou, neštandardnými postojmi, xenofóbnymi komentármi či sľubmi, ktoré mnohým spôsobili na tvárach hlboké vrásky. Z prvotných reakcií niektorých našich politikov vidieť, že Trump na nich napriek všetkým svojim chybám poriadne zapôsobil. Kto sú „slovenskí Trumpovia“ a plánujú sa jeho názormi inšpirovať?
Boris "Donald" Kollár
Ako najväčší zástanca Trumpa sa na Slovensku profiloval milionár Boris Kollár, podľa ktorého prináša zmenu do politiky. „Vysmievali sa z neho, ale zmýlili sa. Svet sa mení a bude sa meniť aj Európa,“ tvrdil šéf strany Sme rodina. Na otázku Nového Času, či bude nasledovať Trumpa aj vo vulgárnych vyjadreniach či v škandáloch, odpovedal jasne: „Nechcem sa po nikom opičiť, robím vlastnú politiku, nie som Donald Trump. Idem si po svojom. Je mi sympatická jeho rétorika a chcem zostať neštandardným politikom. Štandardným už odzvonilo,“ dodal zásadovo Kollár.
Politický analytik Eduard Chmelár si myslí, že dnes je moderné hovoriť o sebe, že nie ste politikom. „Lebo byť politik je nadávka. Donald Trump to využíval. Od demokratov bola chyba, že postavili Clintonovú, ktorá je popísaným listom papiera,“ tvrdí odborník.
Robert „Donald“ Fico
Premiér v posledných mesiacoch rozbehol kampaň za posilnenie imidžu vládneho Smeru. Na početných bilbordoch hlása, že držia slovo. K Trumpovi sa čiastočne hlásil už pred samotnými voľbami. „Prečo sa vytvára dojem, že zmena by bola k horšiemu?“ pýtal sa Fico s tým, že by privítal zmenu postoja Bieleho domu k Moskve. Hneď po víťazstve republikána nezabudol svojsky poznamenať, že „svet aj Slovensko sú úplne iné, ako ich opisujú médiá“. „Všetci musíme počúvať ľudí a táto pravda sa ukázala,“ dodal Fico.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že pre našich politikov nie je nevyhnutné preberať všetky Trumpove komunikačné prvky. „To, čo funguje v Amerike, nemusí fungovať aj tu, ale určite sa tomuto trendu budú chcieť niektorí prispôsobiť. Sám premiér už využíva populistické prvky a zrejme to bude zosilňovať,“ zamýšľa sa expert.
Richard „Donald“ Sulík
Šéf liberálov Trumpovi hneď po zvolení gratuloval. „Dúfam, že rýchlo pochopí, že už nie je v kampani a že teraz musí byť štátnik,“ uviedol. Sulík však tesne pred rozhodnutím prekvapil svojimi vyjadreniami, ktoré príliš nekorešpondujú s agendou Slobody a Solidarity. „Bojuje sa za práva všelijakých menšín, migrantov, proti najmenším prejavom extrémizmu, rasizmu... s výsledkom, že biely, pracujúci, heterosexuálny americký muž je najväčším chudákom,“ ostro sa zastal republikána.
Nový Čas sa zaujímal o to, či chce v blízkom čase zostriť svoje názory podobným spôsobom a či ho k tomu donútil práve Trump. „Plánujem sa inšpirovať naším volebným programom a našou víziou. Neplánujem meniť seba ani náš program. V rámci politickej korektnosti sme to prehnali a nakoniec sú už všetky možné menšiny privilegované viac ako väčšina. Ide o to nájsť vyváženosť - som za to, aby mali menšiny práva, ale nie do takej miery, aby bola väčšina diskriminovaná,“ otvorene priznal Sulík.
Politici budú radikálnejší
Tomáš Koziak, politológ: Obsah majú s Trumpom odlišný, ale formu si určite prispôsobia. V Amerike bolo veľa inšpiratívnych vecí pre „slovenských Trumpov“ - radikálna rétorika, absolútna strata politickej korektnosti, útoky na menšiny, a toto bude inšpiráciou pre ľudí, ktorí ho obdivujú. Môže to dospieť k ďalšej radikalizácii politiky, extrémnejším prejavom voči menšinám, veľmi silnej antiutečeneckej rétorike. Politika bude populistickejšia a bude sa klásť menší dôraz na obsah a väčší na formu - hrubší slovník, viac populistických sloganov.