Nie však za účasť na únose, ale za podvody so zmenkami spred piatich rokov. Na vyhlásenie rozsudku Kosík neprišiel a miesto väzenskej cely zdrhol do zahraničia. Vo štvrtok ho prekvapivo zadržal Interpol až v africkom Mali v spolupráci so slovenskou políciou. Podľa informácií Nového Času v zahraničí nebol celkom sám a pri zadržaní ho mal dokonca sprevádzať známy slovenský zabávač Ibrahim Maiga (53). Ako to vysvetľuje?
Na rováši má toho viac ako dosť. Exsiskár Ľuboš Kosík bol jedným z mužov, ktorí v roku 1995 údajne zavliekli Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Zapletený bol taktiež do dvaapolmiliónového podvodu so zmenkami. Práve za tento trestný čin ho v lete tohto roku slovenský súd definitívne odsúdil na 14 rokov väzenia. Na vyhlásenie rozsudku však Kosík už neprišiel a rýchlo utiekol do zahraničia.
Dolapili ho v Mali
Okamžite bol na neho vydaný medzinárodný zatykač, ktorý tento týždeň priniesol svoje ovocie. Kosíka zadržala polícia v africkom štáte Mali. „Môžeme potvrdiť, že dňa 10. 11. 2016 na základe úzkej spolupráce Národnej ústredne Interpol Bratislava a policajných zložiek v Mali bola osoba zadržaná v Bamaku,“ uviedla slovenská polícia. Zároveň sa rozbehla komunikácia medzi naším Špecializovaným trestným súdom a africkými justičnými orgánmi, aby Kosíka z Mali bez problémov vydali. „Špecializovaný trestný súd bol požiadaný o zabezpečenie prekladu zatýkacieho rozkazu do francúzskeho jazyka,“ napísala hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková s tým, že po vyhotovení prekladu zašle súd tieto materiály ministerstvu spravodlivosti. To by malo následne vyžiadať odsúdeného od malijských orgánov, aby si tu mohol odpykať svoj trest.
Kosík nebol sám
Podľa informácií Nového Času z policajných kruhov hľadaný zločinec Kosík v Mali nebol celkom sám. V tomto čase sa tam mal zdržiavať aj zabávač Ibrahim Maiga, ktorý z tejto západoafrickej krajiny pochádza. Kuriózne je, že Kosík by mu nemusel byť celkom neznámy. Maiga sa ako bývalý fitnes tréner mohol poznať s jeho ženou, ktorá sa rovnako ako on venovala tomuto športu. Podľa zdroja z prostredia polície mal byť na krátky čas v Mali zadržaný aj sám Maiga.
Na naše otázky reagoval tým, „že sa dobre zasmial“ a informácie sa snaží vyvrátiť.
„To, že pán Kosík bol zadržaný v Mali a že som jediný Slovák z Mali, neznamená, že musím byť s ním spojený. Veď v Mali sa pohybuje veľa Slovákov, ktorí tu podnikajú. Niektorých poznám, niektorých nie,“ povedal Novému Času Maiga s tým, že o Kosíkovi v Afrike vie. „Slovákom pomôžem kdekoľvek na svete, lebo mne Slováci dosť pomohli,“ dodal Maiga neurčito.
Polícia informácie o druhej zadržanej osobe zatiaľ nepotvrdila, no ani nevyvrátila. „Iná osoba, po ktorej pátra Slovenská republika, zadržaná nebola,“ napísal hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Wäldl. Vzhľadom na to, že po Maigovi pátranie vyhlásené nie je, hovorca odporučil obrátiť sa priamo na policajné orgány v Mali. Od nich sme do uzávierky informácie nedostali. Maiga na polícii napokon podľa našich informácii nestrávil dlhý čas a po pár hodinách ho prepustili. So zabávačom sme sa snažili aj priamo spojiť, no na telefonát ani správy do uzávierky neodpovedal.
Kto sa spája s únosom Michala Kováča ml.
Vladimír Mečiar
Slovenský premiér v čase únosu Michala Kováča mladšieho. S vtedajším prezidentom Michalom Kováčom mal spory, existujú podozrenia, že o únose minimálne vedel. Jeho následné amnestie znemožnili kauzu vyšetriť.
Ľuboš Kosík
Podľa výsledkov vyšetrovania sa podieľal na zavlečení Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Kauza však nikdy nebola ukončená kvôli amnestiám, ktoré vydal v tom čase zastupujúci prezident Vladimír Mečiar.
Ivan Lexa
V tom čase šéf Slovenskej informačnej služby, ktorá prezidentovho syna do Rakúska mala uniesť. Lexa vďaka amnestiám nikdy za tieto činy zodpovednosť neprevzal.
Róbert Remiáš
Spojka Oskara Fegyveresa v čase, keď sa ukrýval v zahraničí. V apríli 1996 jeho auto explodovalo v Karlovej Vsi. Bývalý mafiánsky boss Mikuláš Černák obvinil z objednávky tejto vraždy priamo Vladimíra Mečiara.
Oskar Fegyveres
Člen tímu SIS, ktorý Michala Kováča uniesol do zahraničia. Neskôr sa v ňom ozvalo svedomie a rozhodol sa svedčiť, kvôli čomu sa musel dlhodobo ukrývať v zahraničí.
Kosíkove opletačky so zákonom
1995 - Mal byť zaangažovaný v únose Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Podľa vypracovanej obžaloby mal byť koncom augusta v skupine ľudí, ktorá Kováčovi zablokovala cestu, násilne ho vytiahla z jeho auta a zavliekla do zahraničia.
1998 - Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident udeľuje na záležitosti spojené s únosom exprezidentovho syna amnestie. Znamená to, že sa celá vec nikdy nevyšetrí.
2011 - Kosík sfalšoval na zmenkách podpisy Ľubomíra Farenzenu a následne od neho žiadal vyplatiť takmer dva a pol milióna eur. Zmenky predložil na súde a ten vydal Farenzenovi platobný rozkaz, aby sumu uhradil. Farenzena sa začal brániť a Kosík skončil na súde.
Február 2015 - Prvostupňový súd Kosíkovi vymeral 14 rokov za mrežami natvrdo, ten sa odvolal.
Jún 2015 - Kosík sa zaplietol aj do kauzy kšeftovania s dielami Andyho Warhola a ich falzifikátmi. Mal byť súčasťou vydierania, polícia ho navrhla obžalovať aj v tomto prípade.
Jún 2016 - Najvyšší súd expolicajtovi potvrdil 14 rokov za mrežami pre kauzu so zmenkami. Kosík však už pravdepodobne v čase vyhlásenia rozsudku nebol na Slovensku.
Ibrahim Maiga (53)
- najznámejší „Čierny bača“, ktorý sa na Slovensku zviditeľnil vďaka svojráznemu spevu a účinkovaniu vo filme Fontána pre Zuzanu 2
- v roku 2009 mal aj politické ambície, keď za stranu SDĽ kandidoval do Európskeho parlamentu
- Ibi má v rodnom africkom štáte Mali priateľku Innu, s ktorou má trojročnú dcéru Fátim a v októbri mu pribudol aj syn. Spoločné fotky často zverejňuje na sociálnej sieti.
- Maiga sa na Slovensko po dlhšej dobe vrátil vlani v decembri, keď ako dôvod uviedol, že je u nás doma. Objavil sa napríklad v markizáckej relácii Chart Show ako hosť.
Najhľadanejší Slováci
Štefan Hegedüš
V roku 2004 mal s dvoma kumpánmi zavraždiť prievidzského podnikateľa Ondreja Dömeho, ktorého vylákali do cudziny pod zámienkou práce v zahraničí. Okrem vraždy je hľadaný aj pre ťažké ublíženie na zdraví.
Marek Danihel
Ako člen organizovanej skupiny spáchal viaceré krádeže. Bol jedným z obvinených v kauze bankomatovej mafie, ktorá v rokoch 2009 a 2010 spáchala vyše 70 útokov na bankomaty.
Karol Mello
Údajný mafián obvinený z viacerých vrážd sa má ukrývať v Belize. Mello je podozrivý z objednania vraždy ženy a chlapca v Moste pri Bratislave roku 2004. Mal sa podieľať aj na ďalších vraždách.
Róbert Nigut
Je odsúdený na 23 rokov odňatia slobody za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu pokusu. V auguste 2013 mal odstrániť košického podnikateľa a odvtedy je na úteku.
Ľubomír Siráň
Osobou, po ktorej slovenská polícia pátra najdlhšie, je Ľubomír Siráň (48), Býval v Martine a v pátraní je od 7. júla 1998 pre rôznu násilnú trestnú činnosť. Medzi hľadanými Slovákmi je aj na stránke Interpolu.