Cestou po Etiópii so sprievodcom ich zastavila skupina ozbrojencov. Mysleli si, že ide o lúpežné prepadnutie. Gaunerom odovzdali všetko, čo mali, no nestačilo to. O chvíľu sa stali svedkami brutálnej vraždy vodiča jedného z terénnych áut a triasli sa o vlastné životy.
Lupiči následne udreli do hlavy účastníčku zájazdu a ďalšieho turistu porezali. Streľbu našťastie začuli strážcovia parku a vďaka ich pohotovému príchodu ozbrojenci odišli. Podľa Fellnera sa slovenská lekárka, ktorá bola s výpravou, snažila postrelenému Masfenovi pomôcť. Odviezli ho do najbližšej dediny.
S prestrelenou ľadvinou však v ťažkých podmienkach neprežil. Po hroznom zážitku sa všetci turisti chceli okamžite vrátiť domov. „O tomto prípade vieme, naše veľvyslanectvo v Addis Abebe im poskytlo potrebnú konzulárnu asistenciu,“ povedal Peter Stano z ministerstva zahraničných vecí. Po vybavení náhradného cestovného dokladu pre Slovenku, ktorej ozbrojenci vzali pas, prileteli naši a českí turisti bezpečne na viedenské letisko.
Zvážte cestu do Etiópie
Riaditeľ cestovky Bubo Ľuboš Fellner tvrdí, že Etiópia je bezpečná krajina. „Každý rok tam príde milión turistov. Počas štvrťstoročia našej cestovky sa nič takéto nestalo, ani jedna tropická choroba či úmrtie, naši sprievodcovia sú veľmi dobre vyškolení. Veľmi nás to mrzí. Zastrelili nášho kamaráta Masfena, ktorý mal sedemročného syna a jeho partnerka je tehotná. Mali sa brať. Jeho rodinu chceme finančne podporiť,“ povedal Fellner.
Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo 21. októbra odporúčanie, na základe ktorého „je potrebné zvážiť nevyhnutnosť cestovania do Etiópie, osobitne do oblastí federálnych štátov Oromia a Amhara. Od novembra 2015 v oromskom regióne dochádza ku konfliktom medzi demonštrantmi a bezpečnostnými zložkami Etiópskej federatívnej vlády, ktoré si už vyžiadali stovky mŕtvych. Demonštrácie sa rozšírili aj do štátu Amhara. Odporúčame vyhýbať sa aj miestnym turistickým destináciám vrátane Gondar a Bahir Dar“.