Podľa informácií Nového Času mal byť dokonca prítomný pri zatknutí expolicajta a bývalého siskára Ľuboša Kosíka. Muža, ktorý bol údajne zapletený do únosu Michala Kováča mladšieho, v júni definitívne odsúdili na 14 rokov basy. Teraz však Maiga tvrdí niečo iné. Ako to vysvetľuje?
Na naše otázky v piatok reagoval tým, „že sa dobre zasmial“ a informácie sa snažil vyvrátiť. „To, že pán Kosík bol zadržaný v Mali, a že som jediný Slovák z Mali, neznamená, že s ním musím byť spojený. Veď v Mali sa pohybuje veľa Slovákov, ktorí tu podnikajú. Niektorých poznám, niektorých nie,“ povedal Novému Času Maiga s tým, že o Kosíkovi v Afrike vie. „Slovákom pomôžem kdekoľvek na svete, lebo mne Slováci dosť pomohli,“ dodal Maiga neurčito.
Zmenil výpoveď
V sobotu už na otázky Nového Času Maiga nereagoval. Zverejnil však status, v ktorom sa snažil od všetkého dištancovať. „Ja už nemám slov. Vraj pán Kosík sa skrýval u mňa doma? Sranda, že som o tom nevedel,“ uvádza na svojom facebookovom profile. „Ešte lepšie, že som aj ja zadržaný... Pravda, lebo v Mali vo väzení môžeme mať telefón aj internet a písať na facebook,“ dodal ironicky Maiga. Podľa zdroja z prostredia polície však mal v Mali byť zadržaný aj sám Maiga, ale len na krátky čas. Na priame otázky, či bol pri zatknutí Kosíka a či sa tiež ocitol v rukách polície, Maiga už neodpovedal.
Ľuboš Kosík je právoplatne odsúdený na 14 rokov väzenia za falšovanie zmeniek v celkovej hodnote 2,4 milióna eur. Na odvolacie konanie Najvyššieho súdu neprišiel, a tak ho bachari nemohli zobrať rovno do väzenia.
Obratom na neho v auguste vydali medzinárodný zatykač. Po štyroch mesiacoch ho vypátral Interpol v hlavnom meste Mali Bamako. Jeho zatknutie potvrdila aj polícia.
Kosík ako bývalý príslušník SIS figuruje aj v prípade únosu Michala Kováča mladšieho do Rakúska v roku 1995. Podľa niektorých výpovedí mal byť práve Kosík ten, čo mladého Kováča strčil do kufra auta a donútil ho vypiť veľké množstvo whisky z dvoch fliaš.
Pre amnestie Vladimíra Mečiara sa však prípad nikdy nevyšetril.
Vydanie bude zdĺhavé
Slovensko nemá zmluvu s Mali o vydávaní zločincov, preto bude celý proces oveľa dlhší. Závisí výlučne od súdov v Mali, kedy a či vôbec pošlú Kosíka na Slovensko. Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla uviedol, že aktuálne sa prekladajú dokumenty do francúzštiny. Podobný prípad bol aj Karol Mello v Belize. Ani s touto krajinou nemá Slovensko zmluvu a miestne súdy Mella odmietli vydať na Slovensko.