Na oblohe budeme mať totiž jedinečnú príležitosť sledovať úkaz, ktorý sa objaví len raz, maximálne dvakrát za storočie! V pondelok v noci 14. novembra nám nad hlavami bude svietiť Supermesiac! Mesiac v splne bude k Zemi najbližšie od roku 1948. Nepremárnite túto príležitosť, pretože najbližšie podobné nebeské divadlo sa podľa astronómov odohrá až v roku 2034.
Spln Mesiaca sa nám ukáže v tomto roku na oblohe ešte dvakrát, ten pondelkový však bude stáť za to! Mesiac by mal mať navyše krvavú farbu a bude ešte bližšie ako pri nadchádzajúcom jave v roku 2034. Supermesiac sa objavuje vďaka nezvyčajnému tvaru jeho orbity, teda obežnej dráhy okolo Zeme, pripomínajúcej vajce. Najbližšia časť dráhy, nazývaná perigeum, je pri supermesiaci približne o 48 000 kilometrov bližšie k Zemi ako apogeum, čo je najvzdialenejší bod obežnej dráhy.
„Mesiac má 28-dňovú periódu a do perigea, čo je najbližšia vzdialenosť k Zemi, sa dostáva pravidelne. Priemerná vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou je 384 403 km a mesačná orbita má istú výstrednosť. Je to cyklicky sa opakujúci jav,“ hovorí Ľubomír Klocok (69), astronóm z Vysokých Tatier. Ako dodal, v pondelok bude mimoriadne to, že Mesiac sa priblíži najbližšie k Zemi práve vo fáze splnu.
Najväčší pri východe
Ak sa orbita Mesiaca dostane do rovnakej línie so Slnkom a Zemou, nastane efekt spôsobujúci to, že sa Mesiac zdá oveľa väčší a v angličtine sa označuje slovom Supermoon (Supermesiac). „Mesiac pri svojom východe, keď je nízko nad obzorom, je zdanlivo väčší vždy, lebo hustá vrstva atmosféry vytvára akoby šošovku, ktorá ho zväčší,“ vysvetľuje Klocok, ktorý sa pozorovaniu oblohy venuje už dlhé roky. Na Slovensku začne Mesiac vychádzať na oblohu v pondelok krátko po 15. hodine (podľa toho, kde sa nachádzate), takže jeho jas pri východe v našich zemepisných šírkach neuvidíme. Jeho veľkosť však bude pozorovateľná aj cez deň. Ak to umožní počasie, rozhodne stojí za to sledovať Mesiac za nočnej oblohy. Slnko v pondelok začne zapadať po 16.00 hodine, a potom sa na nebi supermesiac rozjasní v plnej nádhere. „Ak bude pekné počasie, tak si to určite pozrite. Obloha je jedno veľké krásne divadlo s neopakovateľnými výjavmi a Mesiac tam hrá svoju veľkú úlohu,“ odporúča astronóm.
Mohlo by to vyjsť
Noci síce budú už mrazivé, ale meteorológovia majú sľubnú správu. „Zatiaľ to vyzerá, že oblačnosti bude v noci z pondelka na utorok pomerne málo. Viac oblačnosti očakávame spočiatku na východnej polovici územia, zatiaľ čo západ bude jasný až polooblačný. V priebehu noci sa oblačnosť bude ešte zmenšovať. Ojedinele sa do rána vytvorí na niektorých miestach hmla. Vo všeobecnosti by však podmienky na pozorovanie Mesiaca mali byť počas tejto noci dosť dobré, najmä v druhej polovici noci,“ uviedol meteorológ SHMÚ Cyril Simon.
Kedy vyjde?
Ako nafotiť Mesiac čo najlepšie
1. Myslite na statív
Aby neboli fotografie rozmazané, je ideálne použiť statív. Ak statív nemáte, položte si telefón alebo fotoaparát na pevný podklad, napríklad na stoličku.
2. Pomôže vám samospúšť
Nastavením samospúšte dokážete minimalizovať vibrácie, ktoré vznikajú pri normálnom fotení. V prípade telefónu existujú aj aplikácie, ktoré všetku prácu urobia za vás.
3. Použite zväčšenie
Keďže fotografie nechceme mať rozbité, je dobré vyhnúť sa úplnému zoomovaniu a hlavne, ak fotíme mobilom. Pre lepšie zväčšenie nie je na škodu dať fotoaparát k ďalekohľadu či teleskopu.
4. Dôležitá je kompozícia
Najlepšie je fotiť Mesiac v polohe, keď je ešte nízko. Jeho veľkosť vynikne, ak pri ňom zachytíme zaujímavé objekty, napríklad stromy či panorámu mesta.
Deti na spln reagujú nepokojom
Katarína Šimovičová, praktický lekár pre deti
-Deti sú omnoho vnímavejšie, citlivejšie, inak vnímajú veci ako dospelí. Keď je spln, mnoho detí je nepokojných. Dieťa je v spánkovom režime, v čase splnu vstane z postele, chodí po izbe, plače a nedá sa zobudiť. Malým deťom, ktorým sa tlačia zúbky, sa môže pohoršiť, viac plačú.