Autor najvyššieho dreveného neskorogotického oltára na svete žil a tvoril prevažne v Levoči, kde sa aj nachádza veľká časť jeho unikátnych prác. Filmárom sa však podarilo zmapovať, že výtvory spod jeho rúk krášlia alebo krášlili aj ďalšiu dvadsiatku slovenských miest. Kde všade sa môžete stretnúť s dielami majstra?
Dielňa Majstra Pavla vznikla začiatkom 16. storočia v Levoči. V oblasti východného Slovenska bol aj zaznamenaný najväčší výskyt jeho prác. „Všetky miesta sme navštívili, sochy sú nafotené. Niektoré sa zatúlali aj ďalej od pôsobiska umelca. Hlavný oltár z jeho dielne majú napríklad aj v Revúckom okrese či v Banskej Bystrici,“ prízvukuje Tomáš Slebodník, jeden z iniciátorov filmu s názvom Po stopách Majstra Pavla. Podľa neho je k niektorým dielam zložitý prístup. Viaceré kostolíky v dedinách sú často pozamykané.
Filmári už jednu snímku s názvom Pocta Majstrovi Pavlovi natočili. Je to dokument o rekonštrukcii najvyššieho gotického oltára v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. „Na budúci rok je však 500. výročie inštalácie tohto oltára a my sme presvedčení, že ľudia si zaslúžia spoznať aj umelcove ďalšie výtvory. Verím, že film sa nám podarí natočiť napriek tomu, že sa boríme s nedostatkom financií a stále hľadáme partnerov,“ uzavrel Slebodník.
Gotický umelec
Majster Pavol z Levoče žil na prelome 15. a 16. stor. Je známy ako neskorogotický rezbár, sochár, tvorca najvyššieho dreveného oltára na svete, ktorý sa nachádza v levočskom Chráme sv. Jakuba. Do diela zakomponoval aj svoju podobizeň.