Peniaze sa snažia vymôcť desiati exekútori, ktorí zhabali nielen obecný úrad, ale aj pozemky na cintoríne. Navyše, Ondavka je dva roky bez starostu či poslancov, pretože do jej riadenia sa nikto nehrnie. V Ondavke žije len 16 obyvateľov a všetci sú dôchodcovia. Do jej riadenia sa nikto nehrnie, všetci chcú mať v penzii pokoj. „Keď sem prídem na návštevu, znižujem vekový priemer tunajších ľudí,“ smeje sa Miroslav Kober (65), ktorý chodí z Bardejova chorej svokre udržiavať dom.
Posledným starostom dediny bol Andrej Marčišin (79). Ten to vzdal v roku 2014 a hoci odvtedy vyhlasujú ponuku každého pol roka, žiaden kandidát o poslaneckú ani starostovskú stoličku neprejavil záujem. „Môj predchodca narobil dlhy, lebo neplatil odvody a naučil ľudí, že nič netreba robiť. Keď som zistil, že to so mnou nikto nechce ťahať, tak som to nechal tak,“ vraví posledný starosta obce, ktorej exekútori zhabali obecný úrad i pozemky na cintoríne.
Kto ich spasí?
Podľa ľudí z okolia to v Ondavke kedysi žilo. „Postupne však nechali schátrať družstvo, nie je tu obchod ani krčma, autobus sem chodieva dvakrát denne. Ani sa nečudujem, že nikto nechce byť starostom,“ hovorí Kober. Obci by prospelo, keby sa dokázala zlúčiť s neďalekou Váradkou. „Rozprával som sa o tom s tamojším starostom. Museli by však prevziať aj naše dlhy a na to nikto nepristúpi. Podľa mňa nám už nepomôže nikto,“ uzavrel exstarosta Marčišin.
Ministerstvo: Chce to diskusiu
Michaela Paulenová z komunikačného odboru Ministerstva vnútra - Situáciami, keď v obci nefungujú orgány obce, sa ministerstvo vnútra zaoberalo pri príprave návrhu novely zákona o obecnom zriadení v roku 2009. Podstata modelu mala spočívať v tom, že ak starostlivosť o potreby obyvateľov nezabezpečia orgány obce zvolené obyvateľmi, štát určí dočasného správcu. Úprava bola ponechaná na neskoršie obdobie, pretože si vyžaduje odborné diskusie a s najväčšou pravdepodobnosťou zmenu Ústavy SR.