„Ľudia si myslia, že vtáčiky začnú kŕmiť, až keď napadne sneh. To je omyl. S prikrmovaním treba začať už v tomto období, aby sa naučili do kŕmidiel chodiť,“ hovorí Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa v Starých Horách. Ako tvrdí, ak sa operence zavčasu nenaučia, kde hľadať potravu, počas mrazov či sneženia nemusia kŕmidlá nájsť a od hladu uhynú. Nový Čas zisťoval, čo im nasypať, aby si dobre pomaškrtili.
Ďateľ lesný
V zime vzácne prilietavajú ku kŕmidlám aj ďatle. Na stromoch hľadajú ovocie, bobule a rôzne semená. V prípade nedostatku potravy ďatlom pomôžu aj maškrty, ktoré im pripravia ľudia.
Vrabec domový
Zo všetkého najradšej má pohánku, dokáže jej na posedenie zjesť aj desatinu svojej telesnej hmotnosti. Pomaškrtí si tiež na ovsených vločkách a slnečnicových semiačkach.
Stehlík obyčajný
Stehlíky si najviac pochutia na olejnatých semenách slnečnice.
Sýkorka belasá
Nielen sýkorka belasá, ale všetky naše sýkorky sa rady pohostia na olejnatých semenách slnečnice. Nepohrdnú ani prosom či makom a tiež lojovým závesom.
Brhlík lesný
Kvôli ovseným vločkám a slnečnicovým semiačkam pravidelne sypaným do kŕmidla priletí aj z veľkej diaľky.
Toto im nedávajte
Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa - Pri kŕmení sa treba sa vyhýbať slanej a kyslej potrave. Vtáčikom netreba dávať do kŕmidiel varenú potravu, tá totiž obsahuje veľa vody a v mraze sa zmení na ľad, ktorý spôsobuje kŕče, koliku, ba neraz ich i usmrcuje. Nebezpečná je i soľ. Domáca strava i pekárenské výrobky sú pre ne nebezpečné.