Stavebné práce prebiehali pod prísnym dohľadom reštaurátorov. Vďaka nim sa podarilo odhaliť aj vzácne prvky, ktoré skrývali nánosy z neodborných opráv. Odborníci objavili viaceré tajomstvá - zvláštne zvukovody, zamurované strieľne, nové renesančné okno, vzácny erb či unikátne sgrafitové zdobenia na rohoch veží. Sídlo Vihorlatského múzea bolo po celý čas prístupné verejnosti.
Renesančný humenský kaštieľ má za sebou najrozsiahlejšiu opravu. „Skončila sa pritom len prvá etapa. Pozostávala okrem iného aj z rekonštrukcie strechy, výmeny strešnej krytiny, postihnutých častí krovu a zateplenia krovu,“ prezradil riaditeľ Vihorlatského múzea Vasiľ Fedič. Okrem strechy nový šat dostali aj vonkajšie fasády.
„Odkryté a zreštaurované boli doteraz zamurované strieľne, šambrány a ostenia okien. Výskum odhalil aj pôvodnú sgrafitovú výzdobu a združený dvojerb. Objavili sme aj úplne nové okno, ktoré bolo doteraz zamurované,“ hovorí historička Ivana Strakošová.
Na humenskom kaštieli pútajú pozornosť práve okná, pretože každé je iné. Pribudol aj symbolický padací mostík. Osobitne je v rekonštrukcii izba kráľov, kde sa objavili zvláštne zvukovody a vykurovanie steny, ktoré budú naďalej skúmať. Všetky práce prebiehali v plnej prevádzke múzea. Podľa riaditeľa vďaka tomu stúpla návštevnosť o 4-tisíc ľudí. Ďalšia etapa rekonštrukcie vnútorných priestorov si podľa neho vyžiada asi 1,5 milióna eur.