Štát chce od poisťovní, aby mu z každého takéhoto produktu odviedli osem percent. Návrh ešte neprešiel parlamentom a slovenskí dopravcovia sa nestíhajú diviť, aké návrhy zmlúv o povinnom zmluvnom poistení (PZP) im poisťovne poslali. Niektoré sú drahšie aj o 300 percent! Poistenie tohto druhu pritom už odvodu podlieha. Prečo by malo zdražieť?
Osem percent zo sumy, ktorú zaplatíte za povinné zmluvné poistenie, si berie štát. Vláda navrhuje, aby sa odvod rozšíril na všetky neživotné poistky. Hoci parlament ešte návrh neschválil, Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia tvrdí, že dôsledky sa už prejavujú. Návrhy zmlúv o povinnom zmluvnom poistení, ktoré niektorí dopravcovia dostali, sú drahšie o 100 až 300 percent! „Tento krok poisťovní považujeme za veľmi neférový, postavili nás pred hotovú vec,“ vyhlásil prezident združenia Pavol Jančovič.
Kto zavádza?
„Navrhovaný odvod sa nevzťahuje na PZP, preto nie je dôvod preň zvyšovať ceny. Pokiaľ poisťovne používajú tento argument, tak zavádzajú klientov,“ reaguje hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová. Slovenská asociácia poisťovní vyzýva vládu, aby návrh stiahla, inak si to cez drahšie poistky odnesú všetci, ktorí chcú predísť prípadným problémom - či ide o haváriu auta, škodu na nehnuteľnom majetku, alebo krádež batožiny na dovolenku. Poisťovne majú niekoľko možností, ako sa s odvodom vyrovnať. „Dá sa očakávať, že vzhľadom na vysokú konkurenciu na trhu poistenia sa ceny nebudú výraznejšie meniť a ani nedôjde k výraznému úbytku ľudí, ktorí by sa poistili,“ dodáva hovorkyňa ministerstva Gogová.
Zvýšenie cien je pravdepodobné
Maroš Ovčarik, Finančný kompas
- Najpravdepodobnejšou možnosťou, ako si poisťovne budú kompenzovať odvod, je zvýšenie cien pre nových aj existujúcich klientov. Predpokladám, že každá bude voliť vlastný spôsob, vlastnú cenovú politiku. Poisťovne môžu upraviť aj poistné podmienky, rozšíriť výluky z poistenia. Tým si znížia náklady na vyplácanie poistného plnenia v budúcnosti. Môžu, samozrejme, hľadať rezervy vo vlastných nákladoch.