Tá sa teraz snaží prinútiť nigérijské úrady, aby pripustili plný rozsah krízy a robili viac pre pomoc obetiam. "Videli sme len starších bratov a sestry. Žiadne batoľatá po boku svojich sestier, žiadne deti priviazané na chrbte svojich matiek. Je to, ako keby zmizli," citovala agentúra AP zástupkyňu Lekárov bez hraníc po návrate z nigérijského štátu Borno. Práve ten je kolískou Boko Haram.
MSF so sídlom v Paríži prvýkrát upozornila na rozsah krízy tento rok v júni. Nigérijské úrady zodpovedné za pomoc obetiam ale organizáciu obvinili, že preháňa, aby získala viac finančných príspevkov.
Podľa OSN môže počas tohto roka zomrieť až 75 000 detí, pretože darcovia poskytli zatiaľ len tretinu prostriedkov, ktoré sú potrebné na záchranné programy. Ďalšia dôležitá konferencia darcov sa uskutoční v Ženeve budúci mesiac.
Humanitárnu krízu podľa AP zhoršuje tiež údajné rozkrádanie potravinovej pomoci niektorými nigérijskými činiteľmi. Toto podozrenie už vyšetruje tamojší senát.
Sunnitskí fundamentalisti z Boko Haram terorizujú už sedem rokov severovýchod Nigérie aj prihraničné oblasti susedných štátov, kde chcú vytvoriť náboženský štát založený na prísnom islamskom práve šaría. Konflikt si už vyžiadal vyše 20 000 obetí a 2,6 milióna ľudí kvôli nemu utieklo zo svojich domovov.